Ağız içinin ve diş aralarının temizlenmesine ağız duşu denir. Su ile hava püskürtme işlemiyle ağız temizliği esnasında işe yarayan bir bakım cihazıdır. Diş fırçası her ne kadar günlük temizlik için uygun olsa bile yetersiz kaldığı noktalara erişim sağlayamadığından ağız kokusu ve çürükler meydana gelebilir. Bu noktada tazyikli su, püskürtme işlemiyle dişlerinizi, ağız içini ve diş aralarını detaylı, genel ve etkili temizleme işleminin yapılmasına yardımcı olur.

agiz-dusu-nedir.jpg

Nerelerde Kullanılır?

Ağız duşunun en önemli kullanım alanı implant, implant üstü porselen kuron ve kuron köprü protezlerinde doğal diş veya implant bulunmayan, diş etiyle komşu kısımlarının genel temizliğinde kullanılmaktadır.

Yararları Nelerdir?

 Ağız duşunu diş etlerine ve dişlere yararları şu şekildedir;

  • Fırçanın ulaşamadığı noktaları temizler.
  • Diş etlerine zarar vermeden üst kademe hijyen imkanı sunar.
  • Su ve hava bileşenlerinin oluşturduğu tazyikli su ile üstün temizleme sağlar.
  • Diş etlerinize masaj yapar.
  • Diş duşları isterseniz evde kendiniz yapabilir, isterseniz de bir hekim tarafından yardım alabilirsiniz.
  • Diş arası temizliğinde kullanılan kürdan yerine, ağız duşu kullanarak diş etlerinize zarar vermeden temizlemiş olursunuz.
  • Ağız duşu diş plağının oluşumunu engellemektedir.
  • Ağız duşu, ağız içerisindeki bakterilerle savaşarak ağız kokusunun önüne geçer.
  • Ağız içi bakımı sağladığı için diş eti iltihabının da oluşumunu engellemiş olacaktır.

Ağız duşu diğer adıyla diş duşu da denmektedir. Her yaştan insanın kullanımına uygun olması ile bilinir. Yan etkisi yoktur. Diş fırçalama işlemi süresine ortalama eş değerdir. Eğer diş hekimi yerine, siz evde yapacaksanız, kesinlikle hekiminizin onayını almanız gerekmektedir. 

Ağız Duşu Ne İşe Yarar?

Ağız bakımında sürekli ürün değişikliği yapılmaktadır. Diş fırçası başta, gargara ve diş ipleri olmak üzere kişinin günlük ağız ve diş bakımında oldukça etkili ürünler kullanmaktadır. Bu bakımlar dişler için temizleme işleminde yardımcı olsa bile, diş etlerinde toplanan kirler ve plaklar ağız sağlığının bozulmasına ve ağız kokusuna sebep olmaktadır.

Ağız duşu içeriğindeki teknoloji sayesinde ağız içinin kirlerini ve atıklarını temizlemektedir. Genelde diş arasında kalan ve gerekli bakımları yapılmadıkça diş çürümesine kadar yol açan kirlerden arınmak için ağız duşu yapılması gerekir. Öte taraftan güçsüz diş etleri, fırçalama esnasında kanaması olan ve diş eti ağrıları çeken insanlar içinde çözüm yoludur.

Masaj etkisi ve kan dolaşımını arttıran temizleme teknolojisi işe büyük etki oluşturmaktadır. Ayrıca taze ve güzel kokan bir nefese sahip olmak istiyorsanız, ürünün haznesine koyacağınız belirli ferahlatıcı şeyler sayesinde dil temizliği de sağlayarak temiz kokan bir nefese sahip olabilirsiniz. 

Ağız Duşu Tartarı Temizler mi?

Tartar sorununa karşı savunma hattı oluşturmakta olan ağız duşu, üstün bir temizlik sayesinde diş eti çizgisinin derinlerine inerek, temizlemesi zor olan yerlere kadar ulaşır. Yemek artıklarını ve bakteri plağını temizleyerek tartar oluşumunu önler.

Ağız Duşu İşe Yarar mı?

Diş fırçası ve diş ipinin ulaşamadığı her noktaya ulaşım sağlayarak derinlemesine temizlik sağlar. Kullanımı diş fırçası ve diş ipi gibi kolaydır. Protez, implant kullanan ve diş eti rahatsızlığı çeken, ortodontik tedavisi gören kişiler ağız duşu temizlik işleminden oldukça fayda görecektir.

Ağız Duşu Ne İçin Kullanılır?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, diş fırçası sadece % 30 gibi bir hijyen sağladığı kanıtlanmıştır. Ağız için maksimum temizlik sağlamak isteyen kişilere, ağız duşu vazgeçilmez bir argüman olacaktır. Ağız duşu, ağız içi temizliği % 100 sağladığı bilimsel olarak açıklanmıştır.

Ağız Duşu Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça kolay ve pratiktir. Günlük beslenme esnasında tüketilen gıdalara göre artıkların dişler arasında kalması ve temizlenmemesi olağan dışı ağrılara ve çürüklere neden olmaktadır. 

Dişlerinin arasında ki araları sıkı olan kişiler, yemek artıklarını temizleme işleminde oldukça zorlanmaktadırlar. Bu temizliğin en etkili yolu ağız duşu işlemini doğru şekillerde uygulamak olacaktır.

Ağız duşunu evde kullanmak isteyenler şu yolları izleyebilirler: Kullanım sırasında su haznesi kabına ılık su koyarak işleme başlanır. Tercihe göre ılık su yerine ağız bakım suyu da koyulması mümkündür. Sonraki işlem uygun başlık ağız duşuna takılarak çalıştırma işlemi devreye girer. 

Ağız duşu hem suyu hem havayı aynı süre zarfında basınç uygulayarak püskürtme şeklin de başlattığı için temizlik işlemi başarılı geçmektedir. 360 derece dönme işlemine sahip olması, temizlenmesi en zor kısımlara ulaşarak genel temizlik yapmaktadır.

Ağız duşunu diş hekiminizden tavsiye almadan kullanmanız, farklı ağız rahatsızlıklarını başlatabilir. Bu tarz evde ağız bakım işlemlerini eviniz de yapmadan önce hekim onayını almayı unutmayınız.

İletişim Formu