Ağız kokusu genel olarak, ağız ve mide bağırsak sisteminde bulunan farklı biyokimyasal maddelerin mikroorganizmaların faktörü ile, bir takım kimyasal tepkimelere uğraması ile ortaya çıkan kötü kokulu gazların aktif olmasıyla birlikte oluşur. Bu maddeler gıda artıkları sebebiyet verebileceği gibi, çeşitli rahatsızlıkların olmasıyla ağız, mide ya da bağırsak dokuları boyunca oluşan çeşitli maddeler de bu durumun oluşmasını sağlayabilir.

Ağız Kokusuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Ağız kokusuna, bu anlamda gerekli itinanın gösterilmemesine bağlı olabileceği gibi çeşitli sistemik sorunlar da buna neden olabilir. Ağız kokusunun meydana gelmesinde pek çok faktör etkili olabilir. Diş çürükleri, diş üzerinde yer alan plaklar, diş eti rahatsızlıkları, bademcik ve boğaz enfeksiyonları, uzun zaman devam eden açlık durumu, mide rahatsızlıkları(reflü), mide bağırsak rahatsızlıkları, mideden gelen ağız kokusu, diyabet hastalığı, böbrek hastalıkları, sinüzit, burun ve geniz eti hastalıkları, sigara ve alkol kullanımı, uyku apnesi gibi pek çok hastalıklardan dolayı ağız kokusu olabilir.

Bunun yanı sıra, vücutta bir takım vitamin eksikliği, solunum sistemi rahatsızlıkları, bazı ilaçlar ve ağız içerisinde bulunan yemek artıkları gibi durumlar da ağız kokusuna sebep olabilir. Bu faktörlerden en önemlisi ağız hijyenine gerekli önemin verilmemiş olmasından kaynaklanabilir. Bütün bu nedenlerle, ağız kokusu meydana gelmemesi için ağız temizliğine çok dikkat edilmelidir.

Ağız Kokusunun Geçmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Ağız kokusunun ortaya çıkmasının en önemli sebebi ağız temizliğinin iyi yapılmamasıdır. Bu anlamda yapılan yanlışlıklar ya da yetersiz gelen bakım ile ilgili durumlar belirlenmeli ve bunların düzenlenmesi yapılmalıdır. Mutlaka yemeklerden sonra diş, dil ve yanaklar doğru şekilde fırçalanarak, ağız hijyeni yapılmalıdır. Diş ve ağız dokularında oluşan yemek artıkların temizlenmesi de ağız kokusunun meydana gelmesine mâni olacaktır.

Protez Diş Kullanımı Halinde

Protez diş kullanımında ağız kokusu meydana gelmemesi için geceleri yatmadan önce çıkarılmalıdır. Gün içerisinde protez dişleri takmadan önce etkili şekilde temizlenmeli be daha sonra takılmalıdır. Böylelikle ağız kokusunun önüne geçilmiş olunur. Ağız kuruluğu problemi yaşayan kişilerde ağız kokusu yaşanabilir. Bunun için yeterli sıvı alınarak, bu sorunun giderilmesi sağlanır.

Bunun yanı sıra ağız kokusuna sebep olabilecek ağız ve diş sağlığı problemlerinden olan, diş çürükleri, diş eti enfeksiyonu ve bunun gibi hastalıklar diş hekimi kontrolünde giderilmesi sağlanır. Buna göre uygun olan tedavi ile sorun geçer. Ayrıca ağız kokusuna, altta yatan bir hastalık da bu durumun meydana gelmemesine neden olabilir. Problemin giderilmesi için bir hekimden yardım almak gerekir.

Ağız kokusu oluşmaması için günde minimum 2 kere dişler doğru ve etkili şekilde fırçalanmalıdır. Gerektiği takdirde diş ipi kullanarak, ağız hijyeni sağlanmalıdır. Dişler iyi şekilde fırçalandıktan sonra ağız gargarası yapılarak, koku probleminin önüne geçilmelidir.