Ağız sağlığını korumanın en önemli noktalarından biri gerekli vitamin ve minerallerin karşılanmasıdır. Kemik gelişimine katkı sağlayan kalsiyum aynı zamanda diş köklerini de sağlam tutan en önemli vitaminlerin başında gelmektedir. Ağız ve diş sağlığı için koruma oluşturan C vitamini, diş ve ağız içerisinde enfeksiyon, iltihap problemlerinin oluşumunu engellemektedir.

agiz-ve-dis-sagligi-icin-en-faydali-vitaminler-ve-mineraller-nelerdir.jpg

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olarak ağız içerisinde yaraların oluşumunun da önüne geçmektedir. Üstelik dişteki mineraller bakteri oluşumunu engelleyen en temel vitamin çeşitlerinden biridir. Sağlıklı diş ve ağız yapısı oluşturmak için tüketilen her besinin içeriğine ve vitamin değerlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Dişin aşınmalara karşı dayanıklı olması kalsiyum tüketiminden gelmektedir.

İnsanlar gerekli miktarda vitamin, mineral ve kalsiyum depolayarak dişlerin daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda takviye edici vitamin tüketimi de kişilerin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Günlük hayatta tüketilen besinlerden alınan vitaminlerin yanında bir de suda çözülen vitamin tüketimine önem verilmeli ve dikkat edilmelidir.

Ağız İçerisinde Yara Oluşumunu Engelleyen C Vitamini

Bağışıklık sistemini güçsüz olan kişiler başta ağız içi olmak üzere pek çok hastalıkla karşı karşıya kalmaktadır. Tüm bu hastalıklardan korunma adına doğru vitamin alımları sağlanmalıdır. Bunlar arasında C vitamini besinlerin antioksidan yapısını ağız sağlığı için olumlu hale getirmektedir.

Ağızda yara oluşumunu engelleyerek besinlerin tüketimini de rahatlatmaktadır. Aynı zamanda diş ve diş etinde iltihap oluşumunu önleyen en temel vitaminlerden biri C vitaminidir. Pek çok besin içerisinde yer alan bu C vitamini ile kişiler sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmaktadır.

Dişleri Güçlü Tutan ve Sağlam Kök Oluşturan Kalsiyum Vitamini

Dişlerin güçlü kalmasına yardımcı olan kalsiyum aynı zamanda kökleri da sağlam hale getirmektedir. Diş ağrılarını azaltan ve dişte oluşan kırılmalara karşı dayanıklılık kazandıran kalsiyum çocukların sık sık tüketmesi gereken vitamin çeşitlerinden biri olarak önerilmektedir.

Sağlıklı diş yapısının oluşmasında etkili olan kalsiyum ile diş kanamaları da zaman içerisinde ortadan kaybolmaktadır. Diş ve ağız içi sağlığı kişinin hem besin tüketimlerinde hem de sosyal hayatlarında büyük öneme sahiptir. Rahat konuşabilmek ve yemek yiyebilmek için ağız içi sağlığına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Diş Eti Hassasiyetini Tamamen Ortadan Kaldıran Mineral Verici Besinler

Diş eti hassasiyeti için en faydalı vitaminlerden biri Flor’dür. Flor dişin yapısını bozmadan hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Üstelik diş etinde ya da damakta yara oluşumuna karşı ağzı korumaktadır. Ağız içi yanmalarına karşı kısa sürede tedavi oluşturan en güçlü vitaminlerden biridir.

Diş hassasiyetini ortadan kaldıran B grubu vitaminleri içerisinde de B1, B2 ve B12 vitaminleri gelmektedir. Diş eti kanamalarına karşı B3 ve B5 vitaminlerinin bulunduğu besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Tüm bu vitaminler ise kuruyemiş çeşitleri içerisinde yer almaktadır.

Diş Kanamalarını Önleyen Vitamin Çeşitleri Nelerdir?

Diş kanamalarının önüne geçen vitaminler C ve B vitaminleridir. Kalsiyum da dişlerin ve diş etinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan ve sürekli olarak ağız içerisinde bulunan hücreleri yenileyen besinlerden biridir. Diş kanamalarına karşı yüksek düzeyde koruma oluşturan C vitamini de pek çok meyve içerisinde yer almaktadır. Protein alımı da diş etinin sağlığını olumlu hale getirmektedir.

Beyaz ve Sağlam Diş Yapısı Oluşturmanın Temeli Hangi Vitaminlere Dayanır?

Dişinde hassasiyet hissi yaşayan ve fırçalama esnasında sürekli kanama ile karşılaşan kişiler vitamin tüketimine özen göstermelidir. Beyaz dişlere sahip olmak için meyve tüketimine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda dişte kırılmaları ve çatlamaları önleyen kalsiyum vitamininden de mutlaka yararlanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

İletişim Formu