Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı diş fırçalarının normal fırçalara göre avantajları merak edilen konuların başında gelmektedir. Ağız ve diş sağlığı bakımının en önemli uygulaması olan diş fırçalama ile ilgili doğru diş fırçası seçimi ve diş fırçalama tekniklerini bilmek sağlıklı diş ve diş etlerinin olmazsa olmazıdır. Doğru diş fırçası seçimi yapabilmek için kişinin kendine uygun ne tip fırçaların olduğunu araştırması ve bu fırçaların birbirinden ne gibi farklarının olduğunu bilmesi önemlidir.

Akıllı Diş Fırçası mı, Normal Diş Fırçası mı?

Akıllı diş fırçalarının normal fırçalara göre avantajları daha fazladır. Diş ve diş eti hassasiyetine uygun olarak seçilebilen akıllı diş fırçaları ağız ve diş sağlığı bakımını kişiselleştirir. Sağladığı bu avantaj ile kişiye hassas diş ve diş etlerine uygun masaj etkisi ve fırçalama seçenekleri sunar. Fırçalama hareketini kişinin yerine yaptığı için hafif veya agresif diş fırçalama gibi dezavantajların önüne geçer. Akıllı diş fırçalarında baskı sensörü de olduğundan yanlış uygulama sırasında kişiyi uyarır. Böylece dişlerin aşınması ortadan kalkar. Bu özellik normal diş fırçaları kullanımı sırasında kişinin kendi kendine fark edemeyeceği bir durumdur. Akıllı diş fırçalarının normal fırçalara göre avantajları arasında farklı kıl tasarımları seçeneği yer almaktadır.

Kişinin diş ve diş eti durumuna bağlı olarak seçilebilen kıl tasarımları bulunmaktadır. Kıl tasarımları farklı fırça başlıklarına uygun olarak alınabilmektedir. Böylece kişinin ağız sağlığı durumuna uygun diş fırçalama uygulaması sağlanabilir. Salınım, dönme, titreşim özellikleri ile kişinin normal fırçalama sırasında yaptığı hareketleri yapmasına gerek kalmaz, fırçayı yalnızca dişin yüzeyine tutması yeterlidir. Akıllı diş fırçaları farklı dönme hareketlerine sahip olduğu için normal diş fırçasından daha fazla alana ulaşır. Bu tekniğe alışan kişilere akıllı diş fırçalarını kullanmak daha kolay gelmektedir.

Akıllı diş fırçası teknolojisinin normal diş fırçasına göre diş plaklarını en aza indirerek diş iltihaplarını ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır. Normal diş fırçalama sırasında kişinin ayarlayamadığı ve genellikle atlanan kısım diş fırçalama süresidir. Akıllı diş fırçalarında kişinin dişlerini ne kadar süre ile fırçalaması gerektiğini gösteren ibareler bulunmaktadır. Akıllı diş fırçaları ağzı bölümlere ayırır ve her bölüm için fırçalama zamanını ayarlar.

Akıllı Diş Fırçasını Tercih Etmek

Akıllı diş fırçalarının normal fırçalara göre avantajları arasında kişiye şarjlı ya da pilli diş fırçası seçeneği sunması gelmektedir. Pek çok akıllı diş fırçasında kişiye kolaylık sağlayan ek özellikler de vardır; değişebilen fırça başlığı, diş fırçası sapı, saklama kutusu ve seyahat tipi şarj cihazı bu ek özelliklerden bazılarıdır. Gelişen teknoloji, artan marka ve modeller ile birlikte akıllı diş fırçalarının özelliklerinin takibini yapmak, kişiselleştirilmiş ağız sağlığı bakımının en önemli adımıdır. Akıllı diş fırçası seçimi için diş hekiminden yardım istenebilir, akıllı diş fırçalarının en etkin olarak nasıl kullanılabileceği ile ilgili bilgi alınabilir.

İletişim Formu