Diş minesi aşınması, birçok kişinin sıklıkla karşılaştığı diş sorunlarından biridir. Diş minesi, tabaka formunda ve sert bir yapıdadır. Diş minesi ne kadar sert yapıda olsa da bazı faktörlerin etkisiyle kolaylıkla aşınabilir. Diş minesinin aşınması dişlerin daha hızlı ve kolay şekilde zarar görmesine neden olacaktır. Diş mine tabakasına göre çok daha yumuşak bir yapıda olan dentin tabakası, minenin aşınması ile birlikte kolaylıkla zarar görebilir. Aşınma sonucunda dentin tabakası zarar gördüğünde dişlerinizi kaybetme riskiniz yükselir. Dentin tabakasının zarar görmesi diş eti hastalıklarını beraberinde getireceği için diş minesi aşınmasına karşı önlemler almak gerekir. 

asinan-dis-minesi.jpg

Diş minesi aşınması, birçok diş sorununu da tetikleyeceği için bu durumun önüne geçilmesi gerekir. Peki diş minesi neden aşınır? Öncelikle diş minesinin aşınma nedenlerinin kişiden kişiye göre değişebileceğini belirtmekte fayda var. Aşınmanın nedenlerinden bahsederken tek bir nedeni ele almak doğru olmayacaktır. Diş minesi aşınmasına sebep olabilecek birçok faktör vardır. Diş minesi aşınması, zararlı alışkanlıklar ile de doğu orantılıdır. Örneğin; sigara gibi zararlı alışkanlıkları olan kişilerde diş minesi aşınması sorunu daha fazla görülür. 

Şekerli yiyeceklerin sıklıkla tüketilmesi, diş minesinin aşınmasına ve dişlerin çürümesine neden olacaktır. Dolayısıyla çok fazla şekerli yiyecekleri tüketmeniz tavsiye edilmez. Dişlerinizi fırçalarken daha temiz olması için çok fazla bastırabilirsiniz. Fakat dişlerinizi fırçalarken çok fazla bastırmanız diş minenizin aşınmasına neden olacaktır. Yanlış diş fırçalamak, fark etmeseniz de birçok diş sorununu tetikleyen bir faktördür. Aynı zamanda çok sert bir diş fırçası tercih ettiğinizde de aşınma sorununu yaşama ihtimaliniz artacaktır. Diş fırçası seçiminde diş yapınızı da dikkate alarak orta sertlikte fırçaları tercih edebilirsiniz. Diş macunu seçiminde de dikkatli davranmanız gerekir. Beyazlatıcı özelliği olan diş macunları, aşınmayı tetikleyeceği için diş macunu seçimini ciddiye almalısınız. 

Diş Minesi Aşınması Nasıl Anlaşılır?

Diş minesi aşınması, oldukça ciddi bir problemdir. Peki diş minesinin aşındığı nasıl anlaşılır? Diş minesi aşınması ilk zamanlarda kolaylıkla fark edilmeyebilir. Aşınma gözle görülmeyecek kadar küçük bir şekilde kendini gösterir. Fakat diş minesi aşınması ilerledikçe fark etmek daha kolay hâle gelecektir. Özellikle yanlış diş fırçası ve diş macunu seçen kişiler, diş minesi aşınması sorununu daha kısa sürede fark edebilirler. 

Küçük çentik biçiminde kendini gösteren aşınma, zaman geçtikçe fark edilecek bir form kazanır. Aşınan kısım zaman geçtikçe dişe göre daha koyu rengi ile dikkat çekecektir. Aşınma sonucu ortaya çıkan koyu renkli çentikler, durumun ilerlediğinin ve müdahale edilmesi gerektiğinin habercisidir. Diş minesi aşınmasını fark ettiğiniz anda diş hekimi muayenesinden geçmeniz gerekir. Diş hekimi, aşınmaya gereken müdahaleyi uygulayarak dişlerinizin eski formuna kavuşmasını sağlayacaktır. 

Diş Minesi Aşınması Tedavisi

Diş minesi aşınması tedavisine başlanmadan önce aşınmanın derecesi belirlenir. Diş hekiminin muayenesi sonucunda diş minesinin ne derecede aşındığı ortaya çıkar ve buna bağlı olarak bir tedavi yöntemine karar verilir. Diş minesi aşınması ilk evrelerinde ise basit bir tedavi ile sorun ortadan kalkabilir. Fakat aşınma ilerlemişse daha etkili tedavilere ihtiyaç duyulur. Diş minesi aşınması ilerlediğinde kompozit dolgu tedavisi öne çıkar. Kompozit dolgu tedavisi etkili olduğu için aşınmanın ilerlemesi durumunda bu tedaviye başvurulur. 

Diş minesi aşınmasının derecesine bağlı olarak porselen lamina tedavisi de tercih edilir. Aşınma ilerlediğinde atlatmanın zor olacağı düşünülse de bu etkili tedavi yöntemleri ile eski sağlığınıza kolaylıkla kavuşabilirsiniz. Modern klinik olarak diş minesi aşınması sorununa uzmanlıkla müdahale eden hekim kadrosuna sahibiz. Firmamız üzerinden bizlere ulaşarak hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

İletişim Formu