Dişlerinizin arasında bir miktar boşluk varsa diastema hastalığına muzdaripi olabilirsiniz. Tüm dişleri etkileyebilen bir hastalık olsa da genellikle ön dişlerde gözlemlenir. 

Diastema Neden Oluşur?

Çene kemiklerinin boyutları ile dişlerin boyutları arasındaki uyumsuzluk dişler arasında boşluklara neden olabilir. Ağzın herhangi bir bölümünde diş eksikliği varsa veya çene kemiğine oranla daha ufaksa diş boşlukları meydana gelebilir. 

Dudak frenulum (labial frenulum) da diastemaya neden olan bir durumdur. Bu durum ön iki üst dişin üzerinde yer alan ve diş etine kadar devam eden doku parçası anlamına gelir. Bazı kişilerde dudak frenulum daha ileri seviyeye çıkabilir ve dolayısıyla ön iki dişin ortasından geçer. Şayet böyle bir durum gerçekleşirse dişler arasındaki boşluk doğal olarak kapanamaz. 

Alışkanlıklar da dişler arasında boşluklara yol açabilir. Parmak emme, ön dişleri öne çekerek boşluklar oluşturma eğilimindedir. Diş boşlukları, yanlış bir yutma refleksinden de kaynaklanabilir.

Çoğu insan için dil, yutma sırasında ağzın çatısına (damağa) baskı yapar. Bazı insanlar dil itme olarak bilinen farklı bir refleks geliştirir. Yuttuklarında dil ön dişlere baskı yapar. Zamanla basınç ön dişleri ileri doğru iter. Sonuç olarak boşlukların büyümesine neden olabilir.

Periodontal (diş eti) hastalığı, dişleri destekleyen kemiğin hasar görmesine neden olur. Çok fazla kemik kaybı olan kişilerde dişler gevşeyebilir. Bu hareket ön dişler arasında boşluk oluşmasına neden olabilir. Çocuklarda süt dişleri düştüğü için geçici diş boşlukları da olabilir. Bu boşlukların çoğu daimi dişler son konumlarına ulaştığında kapanır.

Diastema Nasıl Teşhis Edilir?

Diastemanın teşhisi kişinin kendi tarafından rahatlıkla fark edilebilir. Genellikle diş ipi kullanımı, diş fırçalama ve yemek yeme sırasında dişler arasındaki boşluk anlaşılabilir. 

Diastemanın Belirtileri Nelerdir?

Dişler ve çene arasındaki uyumsuzluk nedeniyle oluşan bir diastema herhangi bir belirti göstermez. Bununla birlikte, bir dil itme alışkanlığının veya periodontal hastalığın neden olduğu boşluklar zamanla genişleme veya büyüme eğilimi gösterir. Dişler gevşeyebilir ve özellikle ısırma veya çiğneme sırasında rahatsızlık veya ağrı meydana gelebilir.

Diastema Geçici Bir Sorun mudur?

Boşluk, kalıcı dişler ile çene boyutu arasındaki uyumsuzluk nedeniyle oluşuyorsa, boşlukların ömür boyu kalması beklenebilir. Diastema eğer dil itme alışkanlığından veya farklı türde bir diş probleminden kaynaklanıyorsa zamanla büyüyebilir.

Diastemanın Engellenmesi

Tüm boşluklar engellenemez. Örneğin boşluk nedeni diş eksikliği veya dişler ile çene boyutu arasındaki uyumsuzluk ise tedavi olmadan boşlukların önüne geçilemez.

Diş eti sağlığınızı korumak, iyi bir ağız sağlığı için çok önemlidir. Düzenli diş ipi ve fırçalama, periodontal hastalıkları ve buna bağlı kemik kaybını önlemeye yardımcı olacaktır. Dilini itme alışkanlığı olan kişiler, dillerini damaklarına doğru yönlendirerek yutmayı yeniden öğrenebilirler. Bu alışkanlığı kırmak dişler arasındaki boşlukların genişlemesini önleyebilir.

Diastema Nasıl Tedavi Edilir?

Bazen diastema, ortodontik tedavi gerektiren bir dizi problemin parçasıdır. Diğer durumlarda, tek sorun bir diastemadır. Bazı insanlar kötü bir estetik görünüm nedeniyle tedavi isteyebilir. Çoğu zaman, diastemanın nerede olduğu önemli değildir, hem üst hem de alt dişlerinize uygulanabilecek diş teli sistemleriyle hastalık tedavi edilebilir. 

İletişim Formu