Dişlerinizi önemsiyorsanız ve ona iyi bakmak istiyorsanız çok haklısınız. Cilalama, iyi bir ağız hijyeni sağlamak için gerçekleştirilecek farklı adımlardan biridir. Cilalama diş plağının çok hızlı görünmesinin yanı sıra bakteri birikimini de önlemeye yardımcı olur.

dis-cilasi-nedir.jpg

Gerçekten de dişlerin yüzeyini pürüzsüzleştirir, bu da diş lekelerinin emprenye edilmesini ve bakterilerin tutunmasını sınırlar. Ayrıca diş hekimi tarafından kullanılan teknik ne olursa olsun, özellikle Modern Klinik tarafından düzenli yapıldığında tamamen ağrısız bir tedavidir.

Diş Cilası İşlemleri

Optimum ağız sağlığını korumak için cilalama ve ölçeklendirme birbirinden ayrılamaz. Aslında, tartar ve diş plağı çıkarıldıktan sonra, tartarın orada tekrar çok hızlı bir şekilde birikmesini önlemek için diş yüzeyinin pürüzsüz hale getirilmesi gerekir.

Dişlerinizin yüzeyinde basınçlı hava ve su jeti şeklinde ince toz parçacıkları akışı üreten bir havalı parlatıcı kullanılmaktadır. Bu parlatıcı da bakterileri ve çoğu diş lekesini yok eder. Ayrıca, Modern Klinik tarafından yapılan cilalama şu anda diş minesi için cilalama patlarına kıyasla en az invaziv tekniktir.

Bir kap ile hafif basınç uygulayarak doğrudan dişlerin yüzeyindeki bölüme uygulanan, farklı tane boyutlarında özel polisaj patları da kullanılmaktadır. Bu kapsamda cilalama işlemi Modern Klinik tarafından yapılmakta ve dişlerin kökten temizliğini sağlar.

Diş Cilalama Teknikleri Nelerdir?

Diş cilalama, gülümsemenizi parlatmak için lekeleri ve plağı çıkaran yaygın bir prosedürdür. Bu prosedür genellikle Modern Klinik diş hekimi veya ortodontistleri tarafından gerçekleştirilir. Peki bu işlem nasıl yapılır?

Genelde dişlerin üzerine uygulanan bu teknikte lekeler ve birikintiler kazıyarak giderilir. Bu, dişlerin derinlemesine temizlenmesidir. Daha sonra polisaj pastası kullanılabilir. Bu macun genellikle diş yüzeyindeki lekeleri ve kusurları gideren aşındırıcı parçacıklar içerir.

Gülüşünüzü daha da parlak hale getirmek için diş cilasının genellikle ölçeklendirmenin sonunda yapıldığını unutmayın. Bu son dokunuş. Bu işlem genelde ağrısızdır ve de anestezi gerektirmez. Bu konuda işlem için gerekli olan süreye gelince, bu süre tamamen cilalamanın kapsamı ile ilgilidir. Bu durum da hastadan hastaya değişmektedir. En uygun olan işlemler ise Modern Klinik tarafından uygulanmaktadır.

Diş Cilası Uygulaması Neden Yapılır?

Genelde diş taşı temizliğinin sonrasında cilalama mutlaka gerekli bir işlemdir. Tartarlar çıkarıldıktan hemen sonra, dişlerin dış yüzeyi de tamamen temizdir, fakat yine de biraz pürüzlü ya da tutucu kalabilir. Lekelerin ya da bakterilerin diş yüzeylerine çok hızlı bir şekilde yapışmasını önlemek adına dişlerin bütün yüzeylerini cilalamak oldukça önemlidir.

Bu konuda yapılan işlemlerde emayeye zarar vermeden parlama sağlanır. Bununlar birlikte cilalama işlemi tek başına da gerçekleştirilebilir. Bu gibi durumlarda, diş plağı çıkartılır ve çoğu zaman çok az tartar vardır ya da hiç yoktur.

Modern Klinik tarafından yapılan cilalama işlemlerinde düzenli olarak kahve ya da çay, şarap, baharat tüketen bireyler için çok uygundur. Bu durumda daima, diş hekimlerinin tavsiyelerine uyulması gerekir. Çünkü potansiyel bir şekilde ölçeklendirme arasında mutlaka cila uygulaması önereceklerdir.

Diş Cilası Yaptırmanın Faydaları

Diş cilalamanın en belirgin faydası, leke ve plakların tamamen çıkarılmasıdır. Zaman içinde dişlerde tartar birikmesi sebebi ile lekelenme ve donuklaşma olabilir. Bu durumda diş cilalama işlemi; dişlerin parlatılması ve doğal beyazlığına kavuşması için bu kötü lekeleri gidermeyi sağlar. Ayrıca Modern Klinik tarafından yapılan işlemler; dişlerdeki boşlukların ya da diş eti hastalıklarının da başlamasını engeller.

Cilalı dişler genelde çok daha pürüzsüz ve de parlaktır, aynı zamanda gülümsemenize de estetiklik ve çekicilik katmaktadır. Bu yüzden de kişinin kendisine güven inşa etmesi için de harika bir yöntem olmaktadır. Cilalama, özellikle de gülümsemesinden utanç duyan bireylerde özsaygıyı artırır.

Dişlerin parlatılması ayrıca diş hassasiyetini azaltmaya da yardımcı olabilir. Plak ve tartarı yok ederek bu hassasiyeti de azaltır.

Cilalama işlemi diş etlerinin sağlığının önemli ölçüde iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır. Dişlerde plak ve tartar biriktiğinde, gerçekten de diş eti iltihabı olarak bilinen diş etlerinin iltihaplanmasına neden olabilir.

Dişlerin parlatılması bu olgunun ortaya çıkmasını engeller. Böylece bu birikintileri ortadan kaldırmaya ve mukoza zarlarının iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu sayede diş parlatma, periodontitis gibi daha ciddi diş eti hastalıklarını önler. Bu konuda diş cilasının en büyük faydası diş sağlığıdır.

Dişlerin parlatılması boşlukları ve diş hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Dişlerde plak ve tartar oluştuğunda, çürüklere ve diş eti hastalığına neden olabilir. Modern Klinik diş cilalama işlemleri, bu birikintileri gidererek bu diş problemlerini önlemeye ve uzun süreli diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Diş Cilalamanın Önemi

Diş eti hastalığına genellikle bakteri birikimi neden olur. Bu plağı çıkarmanın en iyi yolu dişlerinizi günde iki kez fırçalamaktır. Bu konuda diş fırçalarına çok büyük rol düşer. Ancak ne kadar dikkatli fırçalarsanız fırçalayın, bazı bölgelere ulaşmak hala zordur.

Bu alanlarda diş plağı birikebilir ve daha sonra tek başına fırçalama ile giderilemeyen tartar adı verilen katı bir tortu şeklinde mineralize olabilir. Bu tartar çıkarılmazsa, dişler arasında ve potansiyel olarak diş eti çizgisinin altında daha fazla plak birikebilir ve bu da hastalığı daha da kötüleştirebilir.

Diş eti hastalığı riskini azaltmak veya diş eti durumunuzun kötüleşmesini önlemek için diş hekiminiz diş taşı temizliği ve cilalama adı verilen profesyonel bir temizlik önerebilir. Modern Klinik işlemleri sayesinde diş etlerine uygulanan bu işlem kişinin diş sağlığını korumaktadır.

Diş Cilalamanın Gerekliliği

Cilalama diş bakımındaki son adım veya tacı değiştirmek gibi restoratif bir tedavi sürecidir. Diş yüzeylerinde biriken diş plağı ve lekelerini yumuşatır ve temizler. Bu nedenle seans, son lekeleri ve pürüzleri gidermek için bir macunla kaplanmış dönen bir lastik tekerleğin geçişi ile sona erer. Diş hekiminiz size ne sıklıkta diş taşı ve polisaj yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

Profesyonel temizliğin günlük ağız rutininize ek olduğunu ve hiçbir şekilde dişlerinizi günde iki kez florürlü diş macunu ile fırçalamanın yerini alamayacağını unutmayın. Muayeneler arasında plak oluşumunu önlemek için kaliteli bir diş macunu kullanmanız önerilir. Dişleri cilalamak onları pürüzsüz ve parlak hale getirebilir, ancak bu her zaman da gerekli değildir.

Bu konuda Modern Klinik en uygun zamanlamayı sağlamaktadır. Bu temizlik düzenli olarak yılda en az bir kez yapılmalıdır çünkü tartar diş etlerinin iltihaplanması ve dişlerin sallanması gibi hastalıkların sorumlusu olabilir. Fakat Modern Klinik diş taşı temizliği ve cilalamayı ne sıklıkta yapmanız gerektiği konusunda daima diş hekimlerinin önerilerini dikkate alır.

İletişim Formu