İnsan, yaşamı boyunca çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşabilir. Ebette bunlar doğaldır. Bir şekilde de tedavileri yapılarak bu problemlerden kurtulmaya çalışılır. Diş ve ağız sağlığı da bunlardan biridir. Diş çürüğü ise en sık rastlanan sağlık sorunlarından biridir.

dis-curugu-nasil-tedavi-edilir.jpg

Küçük yaştan beri karşılaşılmakta olan bu sorun her dönemde ortaya çıkabilir. Diş çürükleri, rahatsızlık vermeye başladığı an mutlaka uzman ekipler tarafından muayene edilerek tedaviye başlanmalıdır.

Diş Çürüğü Nedir?

Dişte oluşan siyahlıklar çürük olarak bilinir. Diş çürüğü, dişte ağrı yapmaya başladığı zaman fark edilir. Dişte zamanla biriken yemek kalıntılarının iyi temizlenememesi sebebiyle oluşur. Her ne kadar yaygın olan şeker yiyince diş çürür gibi algı olsa da aslında diş ve ağız sağlığı iyi yapılamadığında diş çürükleri meydana gelir.

Diş çürükleri eğer zamanında tedavi edilmez ve önlem alınmazsa son derece ciddi problemlere yol açabilir. Diş çürükleri baş ağrısına kadar birçok yere vuran ağrılara sebep olabilir. Bu yüzden ağrı hissedildiği zaman uzman ve başarılı olan dişçilerden destek almak gerekir.

Diş Çürüğü Neden Oluşur?

Diş çürüğünün meydana çıkmasında temel sebep dişlerin bakımlarının yeterli seviyede yapılmamasıdır. Dişleri fırçalamak, diş çürümesini önlemek için yeterli değildir. Zaman zaman diş taşlarının da temizletilmesi gerekir. Çünkü biriken diş taşları zamanla tartarlar oluşturarak dişlerin üzerinde kalıntılar oluşturur.

Bunlar da kısa sürede dişlerde çürüme meydana gelmesine sebep olur. Temizlenemeyen diş taşları buralarda plaklar oluşturur. Bu plaklar da temizliği önleyerek bakterilerin oluşmasını sağlar. Bu bakteriler de zamanla diş üzerinde çürükleri oluşturur.

Zamanla ağrı yapmaya başlayan diş çürükleri, o bölgenin tamamında rahatsızlık hissi ve sızı yapar. Ayrıca siz kendiniz çürük dişinizi tespit edemeyebilirsiniz. Bu yüzden uzman doktorlardan destek alarak çürük dişlerin tespiti ve tedavisi hakkında hizmet alabilirsiniz.

Diş Çürüğüne Nasıl Önlem Alınır?

Diş çürüklerinin oluşmaması için elbette önlemler alınabilir. Bu önlemleri alarak diş çürüklerinin oluşumunu engelleyebilir ya da azaltabilirsiniz. Bu önlemlerden bazıları:

  • Şekerli ve benzeri ürünlerin tüketimini azaltmak
  • Düzenli diş taşı temizliği yaptırmak
  • Gün içerisinde en az iki kere dişleri fırçalamak
  • Yatarken bir şey yiyip, fırçalamada yatmamak
  • Diş ipleri ile fırçanın ulaşamadığı yerleri temizlemek

Diş çürümelerini önlemek ve azaltmak için bu önlemleri alarak süreci önleyebilirsiniz. Diş bakımı yaparken de en az 2 dakika süren bir temizlik yapılmalıdır. Diş çürükleri zamanla kendiliğinden ortadan kaybolmaz bu yüzden mutlaka ağrı hissedildiğinde yayılmaması için dişçiye gidilmelidir.

Diş Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Diş çürüğü, ilk olarak hastaların tanı koyacağı bir durum değildir. Hangi dişin ne derece çürüdüğünü anlamanız zor olabilir. Bu yüzden muayene sırasında öğrenebilirsiniz. Muayene sonucu eğer diş çürüğü çok ileri seviyede değilse florür tedavisi uygulanır.

Bunun yeterli olmadığı durumlarda dolgu tedavisi ile çürük olan bölge doldurulur ve ağrı hissi ortadan kalkar. Ancak bunların da işe yaramadığı durumlarda kanal tedavisi ile bu sorunlar ortadan kalkar.

Modern Klinik Hakkında

Modern Klinik, sağlık sektöründe uzman ve başarılı doktorlar ile hizmet veren firmalardan biridir. Gelen hastalarla detaylı şekilde ilgilenen ve her türlü sorunlarına en uygun çözümlerle yaklaşan firma, hastalarının da isteklerine göre hareket etmektedir.

Hastalarını yapacakları her işlemle ilgili bilgilendiren ve bu sayede de olası korkuların ve fobilerin önüne geçmeyi başaran firma son derece fazla müşteriye sahiptir. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili her alanda hizmet veren klinik, alanında uzman doktorlar sayesinde başarılı sonuçlar elde eder.

Başarısının yaygınlaşması ile kısa sürede ciddi hasta sayısına sahip olan klinik, çocuklara ve yetişkinlere hizmet verir. Hijyenik ortamı ve steril son teknolojik ürünleri ile teknolojik gelişmeleri de takip eden ve bunlara göre hizmet veren klinik bu sayede de oldukça fazla tercih edilir.

Modern Klinik, diş çürüğü gibi en çok ortaya çıkan diş problemleri başta olmak üzere ağız ve diş sağlığına yönelik her konuda hizmet verir. Güvenilir hekimleri ve güler yüzlü personeli ile fobilerinizi yenmenize de yardımcı olan klinik, her zaman sorularınız için de ulaşılabilir durumdadır.

Web sayfasında yer alan görselleri ve hizmetleri ile de son derece bilgi verici olan klinik, küçük müşterilerine de kolaylıkla hizmet verir.

İletişim Formu