Diş eti kanaması, birçok kişinin çok sık yaşadığı ağız ve diş sağlığı sorunlarının başında gelir. Diş eti kanamaları, çoğu zaman birçok hastalığın habercisidir. Yanlış protez kullanımı, sert diş fırçalama teknikleri ve diş ipinin sert şekilde kullanılması gibi durumlar da diş etinin birçok nedene bağlı olarak kanamasına sebebiyet verebilir. Ayrıca basit bir durum gibi görünüp birçok kişi tarafından göz ardı edilen diş eti kanaması; lösemi, trombosit eksikliği ve vitamin eksikliği gibi rahatsızlıkların da habercisi olabilmektedir. 

dis-eti-kanama.jpg

Son derece rahatsızlık veren, zaman zaman ağrı ve sızıya neden olabilen diş eti kanaması; göz ardı edilmeden kısa sürede bir uzmana başvurularak tedavi edilmesi gereken ağzı ve diş sağlığı problemidir. Dolayısıyla da diş eti kanamalarının nedenleri hakkında da bilgi sahibi olunmasında fayda vardır. 

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanamaları ilk olarak damakta plak birikimi ile kendisini göstermeye başlar. Diş etlerinde biriken plak oluşumu renksiz ve yapışkan bir yapıda olan bakteri plağını oluşturur. Bu plak diş etlerinde iltihap oluşumuna sebebiyet verir. Diş eti kanamalarına neden olan aslında bu bakteri plağıdır. İltihaplı bakteri plağı diş etlerinin sağlığını olumsuz etkiler ve ağız içinde sağlıksız diş etleri oluşmasına neden olur.

Diş eti kanamasına en kısa sürede müdahale edilmediği takdirde çene kemiği hastalığına varan hastalıklara kapı aralar. Diş eti kanamaları kişinin ağız ve diş sağlığını bozarken aynı zamanda yaşam kalitesini de büyük oranda düşürür. Tüm bu nedenlerden dolayı zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gereken bir sorundur. 

Diş Eti Kanamaları Belirtileri

Diş eti kanamaları ağız içinde ilk baştan itibaren gözle görülür bir şekilde kendisini gösterir. Özellikle diş fırçala sırasında görülen kanlı tükürük diş eti kanamalarının en belirgin belirtileridir. Kanlı tükürüğün yanı sıra diş eti kanamalarının farklı belirtileri de vardır. Bu dönemde ağız içinde hassasiyet sıklıkla görülür. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içecekler tüketildiğinde dişlerde sızlama oluşur. Diş etleri daha kırmızı renge dönerken aynı zamanda diş etlerinde şişkinlik oluşur. 

Diş Eti Kanamaları Nedenleri

Diş eti hastalıkları gibi vücuttaki birçok hastalık da kendisini diş eti kanamaları ile gösterebilmektedir. En fazla görülen diş eti kanamaları nedenleri;

  • Diş etinin iltihaplanması diş eti kanamalarının temel nedenidir. Diş etinde biriken plaklar temizlenmez ise diş eti kanamaları meydana gelecektir. 
  • Kan sulandırıcı ilaçlar başta olmak üzere birçok ilacın yan etkileri arasında diş eti kanamaları görülmektedir. 
  • Düzenli kullanılan ağız bakım ürünlerinin değiştirilmesi diş etlerinde hassasiyet ve bu hassasiyet ile birlikte kanamalara neden olabilir. 
  • Gebelik dönemi diş eti kanamalarının ve diş eti hassasiyetinin en sık görüldüğü dönemlerdir. Gebelik döneminde hormonal değişikliklerden dolayı diş etlerinin hassasiyeti artar ve kanamalara neden olur. 
  • Çiğneme sırasında besinlerin uygun ve doğru çiğnenmemesi diş etlerinde yanlış noktalara basınç uygular ve bu nedenle de diş etinde kanamalar meydana gelir. 
İletişim Formu