Diş fırçası seçimi diş ve diş minesi sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle diş fırçası seçerken bazı hususlara dikkat etmekte yarar vardır. Peki diş fırçası seçimi nasıl olmalıdır? Diş fırçalarının pek çok çeşidi vardır ve bu nedenle de seçim noktasında kararsız kalmak normaldir. Diş fırçası seçerken bir diş hekiminden yardım almak genellikle en doğru yöntem olmaktadır. Çünkü diş hekiminiz; dişlerinizin durumuna, çene yapınıza ve diş hassasiyetinize göre sizin için en doğru diş fırçasının nasıl olması gerektiğini bilmektedir. Genellikle diş hekimleri yumuşak kıllı diş fırçalarını önermektedir. Bunun nedeni yumuşak kılların plakları ve kalıntıları dişlere zarar vermeden temizlemesidir. Ayrıca küçük başlı fırçalar da çok tercih edilmektedir. Çünkü küçük başlıklı fırçalar arka dişler olmak üzere ağzın tüm bölgelerine nüfuz edebilmektedir. Bu da doğru bir ağız bakımı için önemli noktalardan biridir.

Diş fırçası seçimi yaparken diş fırçasının sapına da dikkat edilmelidir. Diş fırçası sapı kaymaz ve esnek bir yapıda olmalıdır. Böylelikle diş fırçasının hareket alanı daha geniş olacak ve ağız içerisinde ulaşılması zor olan yerlere daha kolay bir şekilde ulaşılacaktır. Diş fırçasının sapı kadar baş biçimi ve kılların biçimi de önemlidir. Fırçanın bas kısmı sivri ya da dikdörtgen biçimde olmalıdır. Fırçanın kılları ise yumuşak, uçları oval ve parlatılmış şekilde olmalıdır. Aksi durumda dişleriniz kıllardan zarar görebilir. Diş fırçası seçimi hususunda bir diğer önemli nokta ise fırçanın boyutudur. Diş fırçasının büyüklüğü ve şekli ağız yapısına, büyüklüğüne uygun olmalıdır. Çocuklar ve yetişkinler için fırçaların boyutu aynı olmamalıdır. 

Diş Fırçaları Ne Zaman Değiştirilmeli?

Diş fırçaların değişim sıklığı da en az diş fırçası seçimi kadar önem verilmesi gereken bir konudur. Peki diş fırçaları ne zaman değiştirilmeli? Diş hekimlerine göre diş fırçaları en geç 3 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Fırçanın kıllarına ve kalitesine göre bu süre uzayıp ya da kısaltılabilir. Örneğin fırçanın kılları çok yıpranmışsa, kılların yönü farklı yönlere bakıyorsa, kıllar arasında açılmalar mevcutsa artık diş fırçanızı değiştirme zamanı gelmiş demektir. Bazı pilli ya da şarjlı diş fırçalarında ise fırça üzerine konumlandırılmış olan indikatör yardımıyla fırçanın değişim zamanı geldiği anlaşılmaktadır. Fırçaların değişim zamanı kadar bir diğer önemli husus da fırçaların muhafazasıdır. Diş fırçalarınızın aile bireylerine ait diğer fırçalarla temas etmesinden kaçınmalısınız. Ayrıca diş fırçanızın hava aldığından ve kuruduğundan emin olmalısınız. Islak halde kalan fırçalarda bakteri ve mantarlar türeyebilmektedir. Bu durum da dişlerin sağlığı için oldukça tehlikeli olacaktır.

Diş İpi Kullanmanın Faydaları

Diş ipi kullanımı çok yaygın olmasa da en az diş fırçası kullanmak kadar önemlidir. Peki neden önemlidir ve diş ipi kullanmanın faydaları nelerdir? 

  • Diş ipi, diş fırçasının temizleyemediği ve dişler arasında kalan kalıntıları büyük oranda temizlemektedir. Diş fırçası dişlerin yalnızca yüzde 65’lik bir kısmını temizlerken diş ipiyle bu oran yüzde 100’e kadar ulaşabilmektedir.
  • Dişlerimizi ne kadar fırçalasak da hala ağız kokusu yaşanabilir. Diş ipi yardımıyla yemek artıklarının neden olduğu kokular giderilmektedir. 
  • Diş sağlığına gereken hassasiyet gösterilmediği durumlarda ağız içi enfeksiyon ya da bakteri durumu söz konusu olabilir. Ancak diş ipi sayesinde bu durumların yaşanma olasılığı düşük olacaktır. 
  • Diş eti kanamaları diş ipi sayesinde önlenebilmektedir. Eğer dişleriniz fırçalama sonrasında kanıyorsa günlük düzenli olarak diş ipi kullanmalısınız.
  • Diş ipi kullanımı plak oluşumunu yüzde 100’e kadar önlemektedir. Plak sorununuz varsa diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.
İletişim Formu