Diş ipi ağız hijyeni için mutlaka uygulanması gereken bir işlemdir. Ağız temizliği için diş fırçalamak, tek başına asla yeterli bir temizleme yöntemi değildir. Bunun sebebi ise fırçanın ağız içi ince ve ayrıntı bölümüne ulaşamamasıdır. Geriye kalan bölümleri ise ancak diş ipi ağız ve diş hijyenini sağlayabilmektedir. Günlük olarak en az 1 ya da 2 kere diş ipi kullanımı ile ağız ve diş sağlığını koruma altına alarak, böylelikle meydana gelebilecek olan ağız problemlerine karşı tedbir alınmış olur.

Diş İpi Çeşitlerinden Hangisi Daha Kullanışlıdır?

Diş ipleri, daha önce pamuk bitki lifleri ve bunun gibi malzemeler ile imal edilirdi. Ancak günümüz koşullarında, olanaklar fazlalaştığı için daha çeşitli diş ipleri üretilmiştir. Diş ipi çeşitlerinden en fazla kullanılan naylon diş ipleri ile PTEF diş ipleridir. Ayrıca diş ipleri tasarımlarına göre de 2 türü bulunur. Bunlar, rulo diş ipleri ile kürdanlı diş ipleridir.

Bu anlamda kişiler tarafından en çok tercih edilen PTEF diş ipleridir. Naylon diş ipleri ise aroma ve farklı kokularla kuvvetlendirilerek kişilere özel kokular ve seçenekler vermesinden ötürü sık kullanılır. Ancak bu ipler, dişlere sürtünme durumu çok az olduğundan hasar görmesi ve bu sebeple kopması arası açık olmayan dişlerde daha da fazla görülmektedir.

Arası sıkı olan dişlerin PTEF diş ipi kullanmaları sağlamlık açısından daha doğru olur. Bunun yanı sıra gelişen teknoloji ile diş ipi çeşitleri de oldukça fazlalaşmıştır. Bunlardan bir tanesi de kürdanlı diş ipi türüdür. Bu ipin kullanımı kolay ve pratik olduğundan dolayı tercih edilebilir.

Diş İpi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Diş ipi kullanımı kişilerin ağız yapısına ve kullanımına göre farklılık belirten bir işlemdir. Genel olarak kullanım şöyle olmaktadır. Diş ipinden yaklaşık 35 – 40 cm şeklinde koparılır. Diş ipi orta parmaklar arasında ve başparmağın sayesinde gerdirme işlemi yapılarak iki diş arasına uygulanarak, içeri dışarı ve aşağı yukarı hareketler ile diş ipi ağızda gezdirilir. Burada söz konusu olan hijyen, diş etlerinin dip bölümleridir ve bu bölümlere ulaşma aşaması atlanmamalıdır. 

Diş İpi Kullanımına Ne Zaman Başlanmalıdır? 

Diş ipi kullanımına, dişlerin tam oturmasından itibaren başlanmalıdır. Yani 6 veya 7 yaşlar arasında kullanılması ağız ve diş sağlığı için gereklidir. Diş temizliği için fırçalamanın yanı sıra diş ipiyle hijyeni sağlamak çok önemlidir. Dişlerin doğru temizlenmesi adına diş ipi günde minimum 1 kere kullanılmalıdır. Bu işlem hem de diş etlerini daha dayanıklı hale getirir. Yatmadan önce uygulanacak olan diş ipi ile, sabah meydana gelen kötü kokuların da önüne geçilmiş olunacaktır.

Bu uygulama için dişlerin fırçalanmadan önce kullanılması gerekir. Bu sayede ağız içerisinde kalacak ve sonradan meydana gelebilecek artıkların fırça yardımı ile atılması gerçekleşeceği için daha yararlı olacaktır. Ağız hijyeni sağlamak için günde en az 2 defa ve minimum 2 dakika olacak biçimde ve doğru temizleme ile beraber ağız ve diş sağlığı da korunmuş olur.

İletişim Formu