Dişte kalan besin artıklarının ağızdaki bakterilerle buluşması sonucu ortaya asit çıkar. Oluşan bu asit dişe zarar verir ve çürüklere neden olur. Diş çürüğü ciddi ağrılara yol açabilir. Zamanında müdahale edilmediğinde ise diş kaybı ile sonuçlanabilir. Ağız ve diş sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hijyendir. 

Dişlerin yüzeyinde ve arasında kalan yiyecek artıklarının diş çürüğü ile sonuçlandığı bilinen bir gerçektir. Fazla miktarda şekerli gıdaların tüketilmesi de diş çürüğüne olan yatkınlığı arttırır. Çünkü ağızda bulunan bakteriler şeker gibi karbonhidrat içeriği yüksek gıdalarla beslenirler. Bu gıdaları bulduklarında ortaya asit çıkartırlar. Sonucunda da dişin mineral dokusu çözülmeye başlar. Diş çürüğü olarak karşımıza çıkar.

Diş Çürüğü Nasıl Oluşur?

İlk aşama diş yüzeyinden başlar. Dişin en dışındaki sert tabakaya mine adı verilir. Asit oluşumu mine tabakasının hasar görmesi ile sonuçlanır. Zamanla yüzeyden başlayan diş çürümesi diş köküne doğru ilerler. Bu ilerlemeyle birlikte şiddetli diş ağrıları başlar. Diş çürüğü sonucunda dişlerde oyuklar oluşur. Muayene ile kolayca fark edilir. 

Düzenli olarak dişlerini fırçalamayan kişilerde sık görülür. Sebebi ise dişte kalan yiyecek artıklarının ağızdaki bakterilerle buluşmasıdır. Aşırı şekerli ve asitli gıdaları tüketmek diş çürümesine zemin hazırlar. Düzenli olarak dişler fırçalansa dahi fazlaca şeker ve asitli goda tüketimi sonucunda diş çürüklerinden korunmak mümkün olmayacaktır.

Diş Çürükleri Açısından Kimler Risklidir?

Bazı kişilerde hiç çürük görülmezken bazı kişilerin birkaç diş çürüğü birden olabilir. Haliyle insanlarda neden böyle bir farklılık doğduğu merakı oluşabilir. Genetik faktörler etkili olsa da asıl önemli olan yaşam tarzıdır. Diş minesine zarar verecek asitli ve şekerli gıdaları tüketenler risk altındadır. Gün içinde ağızda kalan yiyecek artıkları da diş çürükleri açısından önemli bir risk oluşturur. Fırçalama alışkanlığı edinmemiş olan kişiler hayatının her döneminde diş çürükleri açısından risk altında olacaktır.

Diş Çürüklerinden Korunmak Mümkün mü?

Ağız ve diş sağlığı konuları içinde halk arasında en çok bilinen diş çürükleridir. Çocukluktan yaşlılık dönemine kadar her yaştan kişiyi ilgilendiren bir durumdur. Diş çürüğüne bağlı yaşanan ağrılar kişilerin yaşam kalitesini son derece olumsuz etkiler. Bu nedenle henüz diş oluşmadan korunma önlemlerini almak en doğrusu olacaktır.

Ağız hijyenini korumak birinci adım olmalıdır. Sabah ve akşam dişlerin fırçalanması, çürüklerden etkili bir korunma sağlar. Fırçalama süresi ise en az iki dakika olmalıdır. Tüm diş yüzeylerinin ve diş aralarının temizliğinden emin olmak gerekir. Akşam yatmadan diş ipi kullanılarak, diş araları güzelce temizlenmelidir. Bu sayede diş aralarında yiyecek artığı kalmadığına emin olunur.

Diş sağlığını birebir etkileyen bir diğer konu ise beslenme düzenidir. Aşırı şekerli gıda tüketimi sonucunda diş çürükleri kaçınılmazdır. Ayrıca asitli içecekler de diş minesine zarar verdikleri için çürük gelişmesi riskini arttırırlar.