Dişler canlı bir organizma olduğu için diş sinirleri ölebilir. Diş siniri ölmesi, dişin kaybedilmesi olarak düşünülse de tam olarak öyle söylemek yanlış olacaktır. Diş siniri ölmesi durumunda dişi çektirmek bir çözüm yöntemi olabilir. Fakat dişi kurtarmak adına başvurulan bazı tedavi yöntemleri de öne çıkar. Günümüze diş siniri ölmesi sorunu yaşayan kişilerin birçoğu dişlerini kurtarmak isterler. Diş siniri ölmesi sonucunda dişleri kurtarmanın zorluğu kişiden kişiye ve uygulanan tedaviye göre değişiklik gösterir. Diş siniri ölmesi sonucunda en çok öne çıkan tedavi yöntemi, kanal tedavisidir. 

dis-siniri.jpg

Diş siniri ölmesi sonucunda diş hekimi muayenesinden geçerek bu duruma neyin sebep olduğu kolaylıkla ortaya çıkabilir. Diş hekimi muayenesi sonucunda dişin yapısı anlaşılır ve sinirlerin ölmesinin nedeni daha net anlaşılabilir. Dişlerin canlı bir organizma olduğundan bahsetmiştik. Peki dişlerin canlı olmasını sağlayan nedir? Dişte yer alan dokular ve sinirler dişin canlı bir organizma olmasını sağlar. Dolayısıyla diş siniri ölmesi ile dişin canlılığını yitireceği ve kaybedileceği düşünülür. Diş siniri ölmesine karşı uygulanan tedaviler ile dişlerinizi kaybetmeden sağlığınıza hızlı bir şekilde kavuşabilirsiniz. 

Diş siniri ölmesi, çoğu zaman diş yapısı ile alakalı olsa da dişe uygulanan yanlış tedavi yöntemleri de oldukça büyük bir etkendir. Diş çürükleri de aynı şekilde diş siniri ölmesine yol açabilir. Diş siniri ölmesinin önüne geçmek için güvenliğiniz hekimler tarafından tedavi edilmeniz ve ağız bakımınızı titizlikle yapmanız gerekir. Diş siniri ölmesi ile farklı diş hastalıkları da ortaya çıkabileceği için gerekli tedavinin en hızlı şekilde uygulanması doğru olacaktır. Uzman diş hekimlerinin yapacağı işlemler ile ölen sinirler dişten sıyrılabilir. Ölen sinirler dişten uzaklaştığında uzmanlıkla tedavi uygulanır ve dişleriniz yeniden canlı bir forma kavuşabilir. 

Diş Siniri Ölmesinde Öne Çıkan Tedaviler

Diş siniri ölmesi, tedavi edilebilir bir durum olsa da tedaviden önce diş yapısının incelenmesi faydalı olacaktır. Herkesin diş yapısı ve çürümenin neden olduğu faktör farklılık gösterdiği için tedavi yöntemleri de değişiklik gösterebilir. Diş siniri ölmesi bazılarında sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkarken bazılarında dişlerde meydana gelen kırık ve çatlaklar sebep olur. Dolayısıyla tedaviden önce diş hekimi muayenesinden geçmeniz gerekir. Diş siniri ölmesinde dişi çektirmek de bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. 

Diş siniri ölmesinin oluşturduğu hasara ve isteğe bağlı olarak dişinizi çektirebilirsiniz. Fakat dişinizi kaybetmek istemiyorsanız da sizler için uygun tedavi yöntemleri öne çıkar. Diş siniri tedavisi sonucunda ölen sinirler dişten arındırılır ve tedavinin en hızlı şekilde sonuç vermesi beklenir. Diş siniri tedavisinin daha kısa sürede bitmedi için ağız bakımını yeterli bir şekilde kullanılabilir yapmanız gerekir. Diş siniri ölmesi sonucunda en çok tercih edilen tedavi yöntemi kanal tedavisidir. Kanal tedavisi hemen hemen herkesin diş yapısına uygun olduğu için sıklıkla uygulanır. Kanal tedavisi sonucunda dişlerinizi kaybetmeden ölen sinirlerden kurtulabilirsiniz. 

Kanal tedavisi ile diş hekimi ilk olarak dişte bir oyuk açarak dişin sinir ve dokuların yer aldığı kısmına ulaşmayı amaçlar. Sonrasında ise kullanılan materyaller ile birlikte sinir ve dokuların yer aldığı diş pulpasını dışarı çıkarır. Bu işlemlerden sonra derin bir temizlik yapılır ve dolgu için uygun ortam oluşturulur. Asıl dolgu yapılmadan önce işlem yapılan kısmın iyileşmesi beklenir ve ilk etapta geçici bir dolgu yapılır. Kanal tedavisi ile ölen diş sinirlerine karşı dişinizi kaybetmeden tedavinizi tamamlayabilirsiniz. Modern Klinik olarak uzman hekimlerimizin tedavilerinden faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi ve iletişim için firmamızı ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu