Diş teli kullanımında diş telini kullanan kişinin bu duruma verdiği hassasiyet oldukça önem arz etmektedir. Birçok sektörde olduğu gibi tıp sektörü de sürekli gelişme gösteriyor. Hal böyle olunca da artık diş telleri eskiye göre çok daha dayanıklı ve aynı zamanda kısa sürede olumlu sonuç veriyor. İşte burada önemli olan diş teli kullananların dikkat etmesi gerekenler. Bunu da alt başlıklar halinde inceleyelim.

Diş Teli İle Yeme-İçme

Diş teli kullanan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken husus şüphesiz ki yeme içme olacaktır. Öncelikle klasik olan şeylerden bahsedelim. Diş teli kullanan kişiler bu süre zarfında hayatlarından sakız gibi ürünleri çıkarmalıdır. Çünkü sakız hem tellere yapışıp aynı zamanda tellerin yerinden oynamasına da yol açabilir. Aynı zamanda elma gibi sert yiyecekleri ısırıp yemek bu süre zarfında yapılmaması gerekenlerin başında gelmektedir. Bu tarz gıdalar öncelikle küçük parçalara bölünüp sonradan tüketilmelidir. Diğer dikkat edilmesi gereken yiyecek ve içecekleri inceleyelim; 

  • Asitli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekir. Tabii ki insan doğası gereği çok canının çektiği dönemler olabilir. Bu tür dönemlerde de 1 bardaktan fazla olmayacak şekilde pipetle tüketmek en doğrusu olacaktır.
  • Kuruyemiş ve çerez tarzı ürünlerden de bu dönemde mutlaka uzak durmak gerekiyor. Çünkü bu tarz yiyecekler telleri ciddi bir şekilde yerinden oynatabilir.
  • Meyve yerken de dikkatli olmak gerekmektedir. Yiyeceğiniz meyvelerin çekirdeklerini çıkararak tüketmelisiniz. Bu tür meyvelere örnek vermek gerekirse kayısı, erik, kiraz gibi meyveleri diyebiliriz.
  • Sulu yemek yeme konusunda da herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Yine yumuşak yiyecekler gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Diş Teli Takan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Diğer Hususlar

Diş teli kullanan kişilerin dikkat etmesi gerekenler arasında yiyecek ve içecek en önemli yere sahiptir Bunun dışında diş teli kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken diğer hususlar da bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de ağız bakımı ve hijyendir. Zaten normal kişiler de bu tür konularda hassas olmalıdır bu hassaslık diş teli kullananlarda iki katı fazla olmalıdır.

Spor yapmak tabii ki diş teli takan kişiler için yasak olmayacaktır. Fakat ağza gelebilecek darbelerden korunmak da oldukça önemlidir. Bu sebeple bu kişilerin mutlaka ağız içi koruyucu aparey takması gerekir. Futbol, basketbol ya da başka bir spor fark etmez. Sporda darbe ihtimali her zaman vardır.

Diş Teli Kullanan Kişilerin Yaşadığı Bazı Problemler

Diş teli tedavisi yani tıp dilinde ortodonti tedavisine başlandığı vakit ilk 24 saat içinde ağrı hissedilebilir ki bu normaldir. Fakat bu ağrı çekilemeyecek seviyeye geldiği vakit diş hekiminize başvurmanız gerekecektir. Sadece ağrı olarak düşünmeyin aynı zamanda dudak çevresinde tellerden dolayı ilk başta hafif yaralar da olur. Fakat 1 hafta sonunda bu duruma tamamen alışılacaktır. Eğer yaralar geçmezse doktor krem verecektir ve bu sayede yaraların geçmesi sağlanacaktır. Aynı zamanda ilk 1 hafta ara ara baş ağrısına da yol açtığı bilinmektedir.

Yine braketlerin üstünü korumanız için verilen balmumular mutlaka yemek yerken çıkarılmalıdır yoksa balmumu hasar görecektir. Diş teli kullanan kişilerin dikkat etmesi gerekenler arasında braketlerin yerinden oynaması da söylenebilir. Bazen ne kadar dikkat ederseniz edin braketler yerinden oynayabilir. İşte bu tür durumda vakit kaybetmeden doktorla iletişime geçmeniz gerekecektir. Aksi takdirde tedavinin akışına bu olay ciddi bir zarar verebilir. Tüm bunların yanı sıra yine oluşacak herhangi bir aksilikte diş hekiminizle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

İletişim Formu