Diş teli ortodonti bölümünde muayenede bakılarak eğri olan aşırı bir şekilde düzensiz olan dişleri düzeltmede yapılan bir tedavi şeklidir. Ağız ve diş bakımını aksatılmadan özenli ve düzenli bir şekilde yapmak bireye zaman kazandırır ve tedavinin erken bir zaman diliminde bitmesiyle hasta açısından rahatlama olanağı söz konusu olur. 

Diş teli  dişe uygulandıktan sonra hasta bazen yemek yemede sorunlar yaşanabilir. Bu da beklenen durumlardan bir tanesi ancak yemek yedikten sonra beklemeden ağız temizliğini yapmak gerekir. 

Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş hekimleri bireylere günde iki kez sabah akşam fırçalanması konusunda öneride bulunur. Diş telleriniz varsa her yemek sonrasında diş fırçalanır. Bu şekilde diş tellerinde plak oluşumu sebep olacak küçük yemek artıkları biriktirme eğiliminde olmasıdır. 

Diş temizliğinde dişlerinizde ve diş tellerinizde yiyecek kalıntısı kalmadığına emin olana kadar temizliğe önem gösterin. Aksi takdirde kalan küçük yemek artıkları özellikle diş teli takılı ise aralarda birikerek ağız kokusuna ve çürümelere neden olacaktır.  

Diş Teli Bakımı Neden Önemli? 

Ortodonti tedavisinde ağız, diş ve diş teli bakımının yerine getirilmesi çok önem verilmesi gereken bir konu. Temizliğin bütün olarak yapılması durumunda, diş eti iltihaplanması ve diş çürükleri, ağız kokusu gibi sorunlar karşımıza çıkar. Bu durumda bu sorunlar ile karşılaşmamak için tellerinizi taktırmadan öncesinde gösterdiğiniz özenin daha fazlasını yapmak gerekir.  

Diş Telinde Dikkat Etmek Gerekenler Neler? 

Öncelikli olarak, diş doktorunuzun tavsiye ettiği gibi diş fırçası satın alınmalıdır. Bu fırçalar, genellikle yumuşak telli, baş kısmı küçük boyutlu ve mümkünse düz model fırça olmalıdır. 

Bu esnada elektrikli diş fırçaları pek tavsiye edilmez yalnız diş doktorunuz uygun görürse en düşük hızda kullanıma izin verebilir. Eğer tercih olarak elektrikli olan fırçalardan olacak ise yüksek hız seviyesinde kullanmamaya özen gösterilmelidir. Aksi durumda diş telleriniz ve braketleriniz zarar görmesi kaçınılmaz olabilir. 

Dişler en az günde 3 defa fırçalanması gerekir. Fakat diş teli olanlar bunu 2 veya 3 katına çıkarabilir. 

Kullandığınız diş fırçasının yanında ek olarak diş aralarını temizlemek için ara yüz fırçası kullanılmalıdır. Ağız ve diş temizliğinin tamamen sağlamak için önemli bir ürün olan diş ipi de  diş temizliğinde işinize yarayacaktır.  

Diş Teli Takanlar Diş İpi Nasıl Kullanır? 

Diş teli takanlarda ağız bakımlarını diş ipi kullanımı ile desteklemelidir. Diş ipi diş teli olmayan kişilerde daha rahat kullanım sağlar. Fakat diş teli olanlarda ürünü nasıl kullanacağını öğrenerek ve doğru bir şekilde yapar ise ip kolay bir şekilde kullanılır. Bu konuda bilgisi olmayan pek çok kişi, diş ipi kullanımı sırasında diş tellerine veya braketlere zarar verir. 

Böyle bir sorunla karşılaşmamak için diş ipi kullanım öncesinde diş doktorundan doğru bilgi alabilir. Diş ipini kullanmayı alışkanlık haline getiren bireyler tartar ve diş taşı oluşumunu en aza indirebilirler. 

Ara Yüz Fırçası Diş Teli Olanlarda Nasıl Kullanılır?

Ara yüz fırçaları herkes tarafından kolaylıkla kullanılan bir üründür, yalnız diş teli tedavisi gören bireylerin özellikle kullanması oldukça önemlidir. Diş fırçalarının ulaşamadığı yerlere ara yüz fırçası kolaylıkla temizliğini yapacaktır. Ara yüz fırçaları braketlerin ve diş tellerin aralarına ulaşarak temizliği sağlar. 

Ordotonti fırçalarına kıyasla daha sert yapıda oldukları için çok fazla bastırmadan hafif bir şekilde fırçalanmalıdır. Bu işlemi ne zaman diş fırçalanırsa onun ardından ara yüz fırçası ile devam ederek temizliği bitirebilir. 

İletişim Formu