Tıp sürekli gelişmekte olan bir alandır ve sürekli yenilenme ihtiyacı duyar. Bu alanlardan biri olan diş hekimliği özellikle aktif olarak gelişir. Mantıklı olan bilgi teknolojileri de güçlü ve doğru araçlar olarak kullanıyor. Son yıllarda bile bilgisayar diş hekimliği kavramı ortaya çıkmıştır. 

Muhtemelen gelecekte görülecek olan diş doktorluğunda en son teknolojilerin tümü bilgisayar ekipmanı ile bağlanacaktır. Diş hekimliğindeki en son yeni teknolojiler grafik verilerinin son derece hızlı bir şekilde analiz edilip işlenmesini sağlar. Ve hastanın muayenesi eksiklik olmadan detaylı olarak yapılır. Araştırma esnasında veriler hem hastaya hem de meslektaşlarına gösterilebilir.  

3D Tıp Teknolojisinde Gelecek 

Verimlilik, hastanın yüz ifadelerini kaydeden ve analiz eden bilgisayar programları tarafından gösterildi. Bu gelişme diş doktorluğunda yeni bir teknolojidir. Protez çok daha basit hale gelir doktor bilgisayar ekranından ağız boşluğunu tam teşekküllü bir animasyon modeline sahip bilgisayarı açıp herhangi bir açıyla inceleyebilir daha az zaman alabilir. 

Bu tür programlar vardır. Belirli bir durumda en iyi tedavi seçeneğini belirlemek için bilgisayar sizin yerinize en iyi tedavi yöntemini planlar ve belirler. Daha da ilerisi anestezi kontrol programları geliştirilmiştir. 

Diş hekimliğinde Yeni Teknolojiler 

Nöromüsküler yaklaşımı ancak en modern yeni teknolojileri karşılayabilir. Avantajı, hastanı ağız boşluğunun nörofizyolojisinin de dikkate alınmasıdır. Çiğneme kaslarının ne kadar iyi veya aktif olduğunu ideal bir oklüzyon ne olduğunu araştırmak için yöntemler geliştirilmiş. Bunun en güzel etkisi hekimin alt çenenin hareket ettiği yöne simüle edilmesi ve bu ayrıntıyı dikkate alarak protez üzerinde çalışabilmeyi sağlar. 

Temporomandiler eklemin disfonksiyonu plan bir hastada söz ediyorsak, nöromüsküler diş hekimliği en makul yoldur. Bu alanda öncü olan Amerikan firması uzmanları, dünya çapında yaygın olan K7 sistemini geliştirdi en ileri teknolojileri olan Rus kliniklerinde uygulanır. 

Ortopedi ve Diş Problemleri 

Diş doktorluğunda ve ortopedik cerrahların çalışmalarında en son teknolojinin kullanımı mevcut. Modern malzemeler ve protezde temel olarak yeni bir yaklaşım, yüksek güven arz eden o seviyeyi koruyan ağız boşluğundaki kusurları ortadan kaldıran süre azaltmaya yardımcı oldu. Her şeyden önce, protez diş doktorluğu yeni teknolojiler elbette materyallerdir.  Hasarlı dişler kompozitlerle büyütülerek bu en etkili yoldur. Materyal yapay olarak oluşturulur, şunlardan oluşur, kuvars, porselen unu, silisyum oksit, kompozitin avantajı geniş bir renk haritasıdır.

Hasta materyali dişlerin doğal tonuna mümkün olduğunca yakın tutabilir böylece yapılmış diş birebir yerli olarak görülecektir. Ortopedik dişçilik seramiklerinde bu yöntem sıklıkla kullanılır. Gerçekten güzel ve dayanıklı protezler yapılmasına izin verir bu sebeple öncelikle ön dişler için kullanılır. Yapay dişler gerçek gibi görünecek onları kaplamak bile emaye gibidir. Seramik sağlık için çok güvenilirdir.  

Diş Doktorluğunda Yenilikler: Protez Aşamaları 

Modern ortopedik diş hekimliği astar protezleri ve malzeme üretim yöntemlerinde daha yeni ve etkin çözümler sunar. Kompozit ve metali sıkıca bağlamak için bir teknik olarak geliştirilmiştir. Yeni metal işlemi aşamalarına dayanıyor. Mekanik, fizik, kimyasal kombine son senelerde, yapıştırıcı teknolojilerine büyük ilgi var. Onlarla iletişim kurduğumuzda ultra güç yapışmayı garanti edebiliriz. 

En son teknolojide diş doktorluğunda ve kaplama protezler astarlar üzerinde çalışırken uygulanır. Malzeme gerçekten en yüksek kalite olarak, böyle bir protez yerleştirmek için diş doktoruna gitmek artık korkutucu değil ve hiçbir hasta acı çekmeyecek. Terapötik diş hekimliğinde kök kanallarının tedavisinde en alakalı yeni teknolojiler bu endodonti denilen diş doktorluğu yönüdür.