Dişleri araç olarak kullanmanın zararları birçok konuda sağlığı olumsuz etkilemektedir. Günlük hayatta dişlerinizi kesici ve delici alet olarak kullanmak sağlık açısından büyük riskler taşımaktadır. Bu işlemler, görünürde çok basit gibi dursalar da ağız ve diş sağlığımız için büyük riskler taşıdığından yapılması hiçbir hekim tarafından tavsiye edilmemektedir. Dişler kemiklerden ziyade farklı bir yüzey kaplamasına sahiptir. Sıcak ya da soğuktan etkilenmemesi için diş minesi adı verilen özel kaplama, dişini araç olarak kullanan insanlarda ciddi zararlar görme riskini taşımaktadır. Diş kökleri diğer bir yandan ne kadar sağlam görünseler de belli bir dayanım gücüne sahiptir. Bu gücün dışında bir basınç ya da darbeye maruz bırakılması, diş kayıplarının yaşanmasına yol açmaktadır.

Dişlerinizi sert cisimlerden korumak diş kökleri ve diş minenizin korunmasına yardımcı olan önemli detaylardandır. Dişleri araç olarak kullanmanın zararları insanlar tarafından önemsenmemektedir. Çünkü dişlerin kemikler kadar sağlam ve dayanıklı olduğunun düşünülmesi, insanların bu rahatlığı yaşamasına neden olur. Diş kırılması ya da yerinden oynamasının yanında dişinizi araç olarak kullanmak çene ve ağız içi sağlığınızın da tehlikeye girmesine yol açar. Sert cisimleri bilinçsiz bir şekilde ısırmak, çene çıkıklarına veya incinmelere yol açar.

Dişlerimizi Yemek Çiğnemenin Dışında Çok Farklı Şekillerde Kullanıyoruz

İnsanlar, ellerinin ve diğer aletlerin yapabileceği birçok şeyi yapmak için dişlerini kullanmaktan çekinmiyor. Bu işlerin belki daha çabuk yapılması belki alet bulmanın zorluğu gibi nedenlere bağlı olarak dişlerimizi kullanmak; sağlığımız için büyük tehlikeleri beraberinde getiriyor. Dişlerimizi uzun yıllar boyunca sağlam ve eksiksiz bir şekilde taşımak, diğer bir yandan şıklığınızı da koruyacaktır. Bu nedenle dişlerinize zarar verecek işlerden kaçınmalısınız. Dişleri araç olarak kullanmanın zararları herkes tarafından biliniyor olsa da yapılan araştırmalar insanların şu işleri yaparken dişlerinden yardım aldığını gösteriyor.

İnsanların dörtte birden fazlası, tırnaklarını dişleriyle koparıyor. Tırnak yemek gerek sağlığınız için gerek dişleriniz için oldukça sağlıksız bir eylemdir. 

Beşte birinden fazla insan nüfusu, elleri doluyken eşya taşımak için dişlerini kullanıyor. Diş köklerinin dayanıklılığını sınayan bu işlem, dişlerinizin yerinden oynamasına neden olan en büyük nedenlerden biridir.

Şişe açmak, kalem çiğnemek, ip, bant, etiket kopartmak da fermuar açmak da büyük bir insan kalabalığı tarafından yapılan işlerin başında geliyor. 

Diş Muayenenizi Aksatmamak Sağlığınız İçin Önemlidir

Diş mineniz ya da diş kökleriniz, o an yaptığınız tehlikeli şeylerden zarar görmese de zaman içinde hasar alabilmektedir. Dişleri araç olarak kullanmanın zararları etkilerinden kurtulmak için diş muayenelerinizi aksatmamak ve edinilecek bazı basit alışkanlıklara sahip olmak yeterli olacaktır. Florür içeriğine sahip diş macunu ile dişlerinizi günde iki kez fırçalamak ve beslenmenizdeki şeker miktarını azaltmak sağlığınız için doğru karardır. Diğer yandan dişleriniz yerine yapacağınız işlere uygun araçlar kullanmak da doğru seçim olacaktır. 

İletişim Formu