Gummy smile; diş eti gülüşü olarak dilimizde ifade edilebilir. Bu durum konuşma esnasında veyahut gülünen anlarda diş etlerinin olması gerekenden çok daha fazla gözükmesi olarak tanımlanır. Bu tarz durumlarda dişler olması gerekenden çok daha büyük ya da tam tersi bir etkiyle daha küçük gibi bir algı oluşur. 

Kişilerin özgüvenini bozan, konuşma ve gülme esnasında kişinin içine kapanmasına yol açabilen bu sorun gülüş estetiği ihtiyacı doğurabilir. Gummy smile müdahalelerinde kuron boyu uzatma işlemleri gerçekleştirilebilir veyahut botoks uygulamaları uygulanabilir. 

gummy-smile-nedir.jpg

Gummy Smile Oluşumunun Başlıca Nedenleri

Toplumdaki kişiler de gummy smile oranı %7 ila %10 arasında değişmektedir. 

Gummy smile oluşumunun başlıca sebepleri;

  • Diş eti yüksekliğinin normalden daha küçük olduğu koşullar.
  • Üst dudak yapısının standart boyutlardan daha ince olması.
  • Üst çenede meydana gelen kemik büyümesi.
  • Diş eti problemleri paralelinde gelişen inflamasyonlar.
  • Üst dudaktaki kasların hipermobil olması.
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etki olarak diş etlerini zaman içerisinde büyütmesi. 

Gummy Smile Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Gummy smile için çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilir. Bu yöntemler geçici ve kalıcı olarak iki farklı grupta incelenebilir. Geçici yöntem için gummy smile botoksu uygulanır ve kalıcı yöntem ise diş boyu uzatma operasyonları gerçekleştirilebilir. Hangi yöntemin ideal olduğu hastanın isteğine, ihtiyaçlarına ve uzman diş hekiminin kararlarına göre şekillenir. 

Gummy Smile Botoksu Nasıl Yapılır?

Gummy Smile Botoksu olarak ifade edilen diş eti botoksu; burun deliklerinin yan kısımlarından uygulanan bir botoks işlemidir. Bu işlem gerçekleştirilmeden önce, uygulanacak bölgeye lokal anestezi özelliği taşıyan özel bir krem sürülür. Kremin etkisi hissedilmeye başlandıktan sonraki adım gerekli olan sterilizasyon işlemlerinin uygulanmasıdır.

Gummy smile botoksu uygulanırken genellikle iki noktadan enjeksiyon işlemi gerçekleştirilir. İhtiyaç duyulması halinde ikiden fazla enjeksiyon işlemi gerçekleştirilebilir.

Gummy Smile Botoksu Etkisini Ne Zaman Kaybeder?

Gummy smile botoksu, uygulandığı andan itibaren dört ay boyunca etkisini gösterir. Dördüncü aydan sonra etkisini kaybetmeye başlayan botoks altıncı ay sonunda yeniden uygulanabilir. Böyle bir ihtiyaç doğabilir. 

Gummy Smile Botoksu Yeniden Uygulanabilir mi?

Gummy smile botoksunun etkisini geçtikten sonra tekradan gummy smile botoks işlemleri uygulanabilir. Tekrar eden uygulamaların sağlık ve estetik açısından herhangi bir sakıncası söz konusu değildir. Düzenli bir şekilde gerçekleştirilen botoks işlemleri ile işlemin etki süresinde uzamalar meydana gelebilir. 

Diş Boyu (Kuron Boyu) Uzatma Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir? 

Diş boyu uzatma operasyonları cerrahi işlemlerdir ve Gingivektomi olarak da bir tanıma sahiplerdir. İlk adımda, uzun olan diş etinin tespit edilme işlemi gerçekleştirilir ve ardından cerrahi müdahaleler ile uzun diş eti dokusu alınarak diş boylarının sahip olduğu düzensizlikler yok edilir. 

Diş etlerine uygulanan işlemler ile diş boyunda uzama meydana gelmiş algısı oluşur. Son adımda ise diş etlerinin doğal ve sorunsun olması adına simetrikleştirme uygulamaları gerçekleştirilir. 

Diş Boyu Uzatma Operasyonu Kalıcı mıdır?

Diş boyu (kuron boyu) uzatma uygulamaları tamamen kalıcı ve etkisinin yitirilmesi imkansız olan işlemlerdir. Fakat unutulmamalıdır ki diş etlerinin zaman içerisinde büyüyerek yeniden gummy smile gülüşüne neden olması olasıdır. Bu olasılıktan kaçınmak adına rutin ve sağlıklı bir diş ve diş eti bakımı gerçekleştirmek mühimdir. 

İletişim Formu