Lamine diş, sorunsuz olmayan diş dokusunda, inceltme uygulaması yapılarak, diş üzerine kaplama yapılması işlemidir. Lamine dişin diğer bir adı da yaprak kaplamadır. Bu uygulama hemen her kişiye yapılabilecek bir işlemdir. Lamine diş kaplama, kişilerin diş sorununa bağlı olarak tamamlanma süreci değişiklik gösterebilir. Eğer kişilerin diş etlerinde bir tedavi veya diş görselliği bakımından bir müdahalede bulunulması gerekmiyor ise ortalama 7 ya da 8 gün içerisinde tedavi tamamlanır. 2 ya da 3 seansta uygulama sona ermiş olur. 

Bu uygulamada ilk aşama dişler inceltilmeden ölçü alınır ve bu model üzerinde bir uygulama yapılır. Sonrasında ise dişlerin inceltme işlemine geçilir ve oldukça hassas olan ve bu uygulamalar için tasarlanmış ölçü aleti ile dişlerin ölçüsü alınır. Bu işlemlerin üzerinden belirli bir gün geçtikten sonra kişilere lamine uygulaması yapılır. 

Lamine Diş Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Lamine diş uygulaması ile pek çok avantaja sahip olunacaktır. Özellikle günümüzde görsellik yönünden kişiler oldukça çok tercih etmektedirler. Bu uygulama 0,3 ve 0,7 mm’lik bir inceltme ile istenilen görüntüye kavuşulmuş olunur. Bu uygulama ortalama 7 ya da 10 gün içerisinde gerçekleşir. Dayanıklı, renklerinde herhangi bir bozulma yaşanmayan ve kaliteli malzemelerden imal edilirler. Dişlerin kendi yapısı bozulmadan istenilen görselliğe ulaşılması bu uygulama ile mümkündür.

Lamine diş uygulamasında, bazen dişte bir değişiklik yapılmaz bazen de inceltme işlemi yapılabilir. Bu durum kişilerin diş yapısına göre farklılık gösterebilir. Görselliğinden hoşnut olunmayan dişlerin bir kopyası alınarak bu diş üzerinde bir tasarım uygulanır. Dişlerin yapılma işlemi başlamadan önce, dişlerde meydana gelecek farklılık kişilere örnek olarak gösterilir. Bu duruma ise mock- up adı verilir.

Porselen yapısı pürüzsüz olup, sigara ve çay gibi etkenlerden çok az etkilenir. Aşınmaya karşı kuvveti oldukça fazladır.

Lamine Diş Uygulaması Kimlere Yapılır?

  • Lamine diş uygulaması hemen herkese uygulanabildiği gibi kişilerin birtakım istekleri doğrultusunda işlem yapılabilir.
  • Bu uygulama ile daha beyaz bir görünüme sahip olmak isteyenler
  • Öncesinde diş beyazlatma yöntemleri yapılmış fakat bu konuda başarılı olamamış dişlerin beyazlatılmasında
  • Aşınma problemi olan kimselerde
  • Herhangi bir sebepten ötürü diş kırığı yaşayan kişiler
  • Dişlerde siyahlaşma sorunu yaşayanlar
  • Dişlerinin görsellik yönünden düzgün olmadığını düşünen kişilerde
  • Kanal tedavisinden sonra meydana gelen problemlerden kurtulmak isteyen kişiler
  • Dişlerinde çay, sigara ve kahve gibi nedenlerden dolayı sararma sorunu yaşayan kişiler lamine tekniğinden faydalanabilirler.

Lamine diş tekniği uygulandıktan sonra kişiler yaklaşık olarak 10 ya da 20 yıl hiçbir sorun çıkarmadan kullanabilirler. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri diş hijyeninin doğru şekilde yapılması gerektiğidir. Bu anlamda düzenli ve doğru yapılmayan diş temizliği yeterli olamayacağından dolayı kaplamaların kaybı söz konusu olabilir. Bu sebeple bu konuda kişiler çok dikkatli olmalıdır.