Dişlerin bakımını ve sağlıklı olmalarını sağlamak için sadece diş fırçalamak yeterli değil yediğimiz besinlerde diş çürümesini tetikleyen ayrı bir sorundur. Yediğimiz yiyeceklerin zararı azımsanmayacak kadar çoktur. 

Çünkü birçok yiyecek ve içecek dişlerinize ciddi derece zarar verir. Plak oluşumuna neden olan yiyecek ve içecekler diş çürümesini hızlandırır. Diş çürümesini engellemek için bu gibi yiyecekleri tükettiğimizde ağız ve diş temizliğini dikkat etmek gerekir. Bunun yanı sıra bu gıdalardan mümkün mertebe de uzak durmamız diş sağlığı açısından çok önemlidir. 

Diş Çürümesine Sebep Olan Yiyecekler Nelerdir? 

  • Beyaz ekmek ve patates cipsi 
  • Asitli İçecekler 
  • Yapışık Gıdalar ve Kuru Meyveler
  • Alkol ve Sigara 
  • Enerji İçecekleri 
  • Şarap 
  • Şeker ve Çikolatalar 
  • Turunçgil Grubu 

Beyaz Ekmek ve Patates Cipsi 

Karbonhidratları şekere çeviren şey tükürüklersen oluşan salgılanan enzimdir. Karbonhidratlar deposu olan beyaz ekmek ve çeşitleri patates cipsi hem ağız içerisinde dişlere yapışma olayı olduğunda aralara girmesine neden olur, hem de şeker ve asit oluşumuna sebebiyet verir. Bu gibi asit oluşumuna neden olan gıdalar diş çürümesini hızlandırmaktadır.  

Asitli ve Enerji içecekleri 

Asit diş çürümesine neden olan en büyük tehlikedir. Asitli yiyecek ve içecekler şekerle birleşme olduğunda ortaya diş çürümesine sebep olan koşullar gerçekleşir. Kola, limon, soda, meyve suları ve benzeri türevler asit içerdiği için diş çürüten gıdaların arasında yer alır. 

Aynı şekilde enerji içecekleri ve spor içecekleri sağlıklı zannedilse de spor sonrası ve öncesi zararlı yönleri de bulunur. İçerisindeki yüksek şeker oranı sebebiyle diş çürümelerini hızlandırır. Tüketilmeleri önerilmez. Fakat tüketilmesi zorunlu olan durumlarda mutlaka vakit kaybetmeden dişlerin fırçalanması gerekir. 

Alkol ve Sigara 

Alkol ve Sigara kullanımı da diş çürümelerini hızlandırır. Kötü alışkanlık olan alkol ve Sigara diş çürümesine zemin hazırlayan maddelerdendir. Diş ve diş etlerine zarar verirken ağızda da kötü koku oluşumuna sebep olur. 

Sadece diş çürüklerine değil aynı zamanda tüm vücuda ciddi oranda zarar veren alkol ve Sigara tüketilmemesi hususunda uzmanlar uyarıyor. 

Yapışık Gıdalar ve Kuru Meyveler 

Yapışık gıdalardan olan şekerlemeler normal şekerlerden iki katı daha fazla zarar verirler. Bu sebeple diş çürümelerini hızlandırırlar.  Kuru Meyveler ise kuru oldukları için karbonhidrat deposudur. Kuru meyve tüketen bireyler mutlaka diş fırçalanması gerekir. Yapışma özelliği olduğu için ağız bakımı yapılmazsa dişlerde hızlı çürüme başlar. 

Şeker ve Çikolatalar  

Şeker ve çikolata tüketimi tatlı gıdalardandır. Her türlü şeker ve çikolata grubunu tüketmesi ne kadar güzel ve keyifli olsa da sağlıksız olduğu aşikardır. Sağlıksız oluşu belirtilmesine rağmen hala çok fazla tüketilir. Bunları seven kişilerin sürekli diş doktorunu ziyaret etmeleri gerekir. Dişe yapışan çikolata hızlı diş çürümesine sebebiyet verir. 

Turunçgil Grubu ve Şarap  

C vitamini bakımından zengin olan ve sağlığa faydalı bu besin grubu yüksek asit içermesi nedeniyle diş çürümesine zemin hazırlayan besin grubudur. Sağlık açısından faydalı olduğu için bol tüketilmesi önerilirken mutlaka tüketim sonrası ağzın bol su ile yıkanması ve dişlerin fırçalanması gerekir. Bu şekilde yiyecek, içeceklere dikkat ederek dişlerimizi koruma altına almamız gerekir. 

Şarap alkol grubunda olduğu için sağlığı oldukça olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra dişlerdeki çürümeyi hızlandıran bir yapıya sahiptir. Şaraplardan uzak durmak gerekir. Özellikle kırmızı şarap dişlerde hem çürümesine hem de leke oluşumuna sebep olarak kötü bir görünüm olmasına neden olur. 

İletişim Formu