Kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilen, kısmen veya tamamen dişlerin yerini alan diş yapılarına protez denir.

Çeşitli malzemelerden yapılabilirler, çeşitli şekillerde çeneye takılabilirler ve maliyet açısından farklılık gösterebilirler. İyi seçilmiş ve profesyonelce yerleştirilmiş protezler güzel, çekici bir gülümsemeyi geri getirecek ve yiyecekleri çiğneme sorununu çözecektir. Yenilikçi teknolojilerin ve malzemelerin kullanımı, modern protezlere inkar edilemez avantajlar sağlar:

  • giyerken rahatlık sağlarlar
  • mikroorganizmalar üzerlerinde büyüyemez
  • hafiftirler
  • ağzın küçük bir kısmını kapatırlar
  • doğal görünürler
  • güvenilir sabitleme sağlarlar fakat tüm modeller bir gecede bırakılabilir

Diş protezleri standart bir prosedür haline geliyor. Çok az insan, yaşlılığa kadar sağlıklı dişleri ve kar beyazı bir gülümsemeyi korumayı başarır. Dişlerin çoğu veya tamamı eksikse protez gereklidir.

Doğru beslenme, sağlık sorunları, hormonal sorunlar ve sigara kullanımı diş çürümesine ve diş kaybına neden olabilir. Modern diş hekimliği, çeşitli malzemelerden diş protezleri için hizmet vermektedir. Sağlıklı dişler sadece gülüşün güzelliğini değil, aynı zamanda ısırık, sindirim sisteminin işleyişini de etkiler. Modern protezler, doğru seçim ile rahatsızlık hissetmeden gülüşünüzün güzelliğini geri kazanmanızı sağlar.

protez-dis-tedavisi.jpg

Çıkarılabilir Protezler

Protez, vücudun bir bölümünün yerini alan bir yapıdır. Diş hekimliğinde normal çiğnemenizi sağlayan ve gülüşünüze estetik bir görünüm kazandıran protezler kullanılır. Bildiğiniz gibi protezler hareketlidir ve çıkartılamaz. Çıkarılabilir olanlar, dişlerin çoğu veya tamamı eksik olduğunda kullanılır.

Sabit Protezler

Birkaç diş eksikse ortopedik "köprüler" yerleştirilir. Köprünün takıldığı diş etine birkaç implant yerleştirilir. Yapıştırıcı "köprü", dişe tutkalla bağlanan ve implantasyon gerektirmeyen bir yapı olduğu için çok popülerdir. İyi tutar, rahatsızlık vermez ve nispeten ucuzdur. Kronların rengi hastanın diş minesinin doğal rengine uygun olarak seçilir.

Eksiklikler arasında yapının oldukça yüksek fiyatı ve kırılganlığı vardır. “Köprü” büyük bir çiğneme yüküne dayanamayabilir. Ayrıca protezin iyi tutunabilmesi için komşu dişlerin keskin bir şekilde bilenmesi gerekir. Herhangi bir protez özen ve dikkatli kullanım gerektirir, aksi takdirde zarar görebilir.

Mikroprotezler

Bu, diş hekimliğinde diş kusurlarının düzeltilmesi ile ilgilenen nispeten yeni bir yöndür. Mikroprotezlerin yardımıyla sadece dişlerin görünümünü ve durumunu iyileştirmek değil, aynı zamanda işlevlerini de eski haline getirmek mümkündür.

İletişim Formu