Seramik diş telleri, tedavi sırasında diş estetiği ile çok ilgilenenler için uygundur, çünkü bu tür tasarımlar mine rengine benzer bir renge sahiptir ve gülümserken fazla göze çarpmaz. Seramik diş teli sisteminin fiyatı metal olandan daha yüksek olacaktır, ancak böyle bir maliyet, modelin göze çarpmaması nedeniyle oldukça haklıdır.

seramik-dis-teli-tedavisi.jpg

Seramik Diş Tellerinin Avantajları

Seramik diş telleri genellikle dişlerin dış tarafına sabitlenir, bunlar vestibüler modeller olarak adlandırılır. Bu tür sistemlerin en çekici özelliği renkleridir, çünkü hafif yapı elemanları dişlerde neredeyse görünmezdir. Metal emaye ile kaplandığında beyaz yaylı diş telleri tasarımları vardır. Ayrıca seramik malzemeden yapılan diş tellerinin olumlu özellikleri şunlardır:

⦁ kolay adaptasyon - bağımlılık çok hızlı gerçekleşir;
⦁ hipoalerjenik malzeme;
⦁ bireysel renk seçimi - tasarım emayeye yakın bir renge boyanmıştır;
⦁ mat kaplama, onları daha da görünmez kılar.

Seramik Diş Teli Çeşitleri

Ortodontide iki tür yapı vardır:

Ligatür parantezleri, güç arkının diş üniteleri üzerindeki plakalara tutturulduğu ligatür veya ligatürlerin varlığı ile ayırt edilir. Bağların kendileri elastik bantlar veya metal teller şeklinde olabilir. Bu tür tasarımlar dikkatli bakım ve hijyen gerektirir ve bunların ayarlanması için ayda en az bir kez diş hekimini ziyaret etmek gerekir.

Bağlanmayan seramik diş telleri (veya kendi kendine bağlanan), bağsız daha modern bir tasarımdır. Yayları özel kilitler yardımıyla dişlere sabitlenir. Bu tür sistemler 2-3 ayda bir (ortodontistin endikasyonlarına bağlı olarak bazen daha sık) ayarlanır.

Alerjiye yatkın ve çeşitli metallere duyarlı kişiler için seramik diş tellerinin takılması önerilir. Hijyenik malzeme olumsuz reaksiyonlara neden olmaz ve herhangi bir kontrendikasyon yoktur. Ancak seramikler metal teller kadar güvenilir değildir ve bu nedenle daha dikkatli bir tutum gerektirir. Telleri kullanarak, mümkünse tüm katı yiyecekleri ortadan kaldırarak diyeti ayarlamanız gerekir.

Seramik diş telleri ile tedavi süresi metal diş tellerine göre daha uzundur (fark 2-3 ay).

Standart Diş Telleri İle Seramik Diş Telleri Arasındaki Fark Nedir?

Her iki sistemin de çalışma prensibi aynıdır. Estetik açıdan standart diş telleri şeffaftır ve rengi yoktur, bu nedenle dişleriniz beyazsa bu malzeme size daha çok yakışacaktır. Seramikler ise minenin tonuna benzer bir renkle kaplanır, bu da bir gülümsemede seramik diş tellerinin de oldukça görünmez olacağı anlamına gelir.

İletişim Formu