Tam diş protezi kaybedilmiş dişlerin yerine kullanılan cihazlardır. Bu cihazlar çıkarılabilirdir. Bütün dişlerin kaybedilmesi durumunda tam diş protezleri kullanılmaktadır. Tam diş protezler çürük, kemik erimesi, travma gibi oluşabilecek sebeplerle kaybedilen dişlerin yerine kullanılan hareketli protezlerdir. Tam diş protezi uygulamalarında sabit protezlerde kullanılmaktadır. Diş görüntüsünün yeniden bir bütünlüğe kavuşması ve daha güzel gülümsemeyi sağlamaktadır. Diş protezleri ile yaşamak birazcık zor olabilir. Ancak zamanla buna alışılır. Diş protezlerinin de temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. İlk diş protezi takımında yemek yemek veya konuşmakta birazcık zorlanma olabilmektedir. Ancak bunun için birazcık beklemek gerekmektedir. Ayrıca diş protezleri istisnai durumlar dışında gece vakti çıkarılabilir. Böylelikle diş etleri dinlenmiş olur. Diş protezlerde Estetik görünüm de sağlanabilmektedir. Bunun için çene yapısına dikkat edilir.

tam-protess.jpg

Tam Diş Protezi Kullanırken Karşılaşılabilecek Sorunlar

Tam diş protezi kullanılırken bazı sorunlar ile karşılaşılabilir. Tam diş protezlerdestek almaları sebebiyle hareketlidir. Çene yapısına tam uymayan protezler fazla hareket edebilir veya az hareket edebilir. Hastaların genel olarak şikâyeti üst damağının tutması ancak yemek yerken damağının oynuyor şeklinde olmasıdır bu hareketlerden ötürü sık sık vuruklar oluşmaktadır. Bu tür hataların olmaması için çene yapısına dikkat etmek gerekmektedir. Her ne kadar estetik açıdan tam diş protezi kullanımı önemli ise de yemek yeme ve konuşma açısından da önemlidir. Tam diş protezlerinin özel Yapıştırıcılar ile yapıştırılması sonucunda şikâyetler azalmaktadır. Ancak bu sorunu ortadan kaldırmanın en iyi yöntemi implant üstüne özel tutucular ile uygulanan ve çıtçıtlı protez olarak tanımlanan protezler yapımıdır. Tam diş protezlerinde kararma olması durumunda doktora başvuru yapılmalıdır.

Tam Diş Protezlerin Avantajları

Tam Diş protezleri tam diş buna estetiksel olarak kamufle etmektedir. Genel olarak kullanımı pratiktir. İstenilen modelde ve tarzda üretimi yapılmaktadır. Doğal görünümünün yanı sıra cerrahi bir işlem gerektirmez. Ayrıca kullanılan Diş protezleri ile diş kaybına bağlı oluşan yanak kırışıklıklarının engellenmesi amaçlanır. Böylelikle bu kırışıklıklar azalabilmektedir. Tam diş protezi kullanan insanlarda normal dişleri olan insanlar gibi 6 ayda bir doktor kontrolüne gidebilmektedir. Temizliğine dikkat edildiği sürece ve çene yapısına uygun olduğu sürece tam diş protezleri avantajlı olmaktadır. Diş kaybı sonucunda kişiye utangaçlık durumu ile karşılaşabilir. Tam diş protezi ile bu utangaçlık ortadan kandırttırılabilmektedir. Genel olarak bireyler güzel bir gülümseme ile ön planda durmak ister. Bunun için güzel dişlere sahip olmak istenilmektedir. Güzel bir diş yapısı ve sağlıklı diş protezi ile bunu elde etmek mümkündür. Bunun için doğru bir protez tercih etmek gerekmektedir.

Tam Diş Protez Bakımı

Ram diş protezlerin bakımı da oldukça önemlidir. Genel olarak protezler her gün çıkartılıp temizlenmelidir. Dil, damak ve ağız içi temizlenmelidir. Diş fırçası yardımıyla ağız ferah tut bulabilmektedir. Ayrıca tam diş protezi takılmasına rağmen istisnai durumlar dışında ağız bakım suyu da kullanılabilmektedir. Daha detaylı bir diş temizliği ve ağız bakımı için doktora başvurulabilir. Ayrıca eczanelerden de yardım alınabilmektedir. Normal dişlerin fırçalanması gibi protez dişler ve fırçalarını bilmektedir. Böylece diş protezlerinde dahi lekelenmelere engel olunabilmektedir. Diş protezlerin kırılması, çatlaması gibi durumlarda doktora başvurulması gerekmektedir. Ayrıca diş etleri fırçalanabilir. Bunun için yumuşak kıllı diş fırçaları kullanılabilmektedir.

Tam Diş Protezi Kaç Günde Yapılır ve Fiyatı

Protez takımı genel olarak 5 seans sürmektedir. Yaklaşık olarak 15 günlük bir süre içerisinde bu protez takımı bitmektedir. Dişlerin rengi, şekli, çene yapısı belirlenir. Kalan dişler veya çürük dişlere göre de bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Dişlerde oluşan apsenin giderilmesi bu süreyi değiştirebilmektedir. Ağız veya diş eti yaraları da bu durumda değişiklik gösterebilmektedir. Bu tip nedenler protezin takılma işlemini uzatabilir. Bu süreçte düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek gerekir. Ayrıca diş eti yaraları için verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Çünkü diş kontrollerinin ve ilaçlarının aksaması da bu süreyi uzatabilmektedir. Ayrıca tam diş protezi fiyatları da özel ve devlet hastanelerinde farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak devlet hastanelerinde özel hastanelere göre daha düşük bir maliyet ile diş protezleri yapılmaktadır. Ayrıca takılan diş protezine göre de bu fiyat aralığı değişiklik gösterebilmektedir.

İletişim Formu