Diş sağlığınız genel sağlığınızla doğrudan ilişkilidir. Bir hastanın dişleri eksik olduğunda, bu durum görüntünün daha ötesindedir. Eksik dişler yüzünüzün estetiğini, aynı zamanda ağzınızın etrafındaki cildi de etkilemeye başlayacaktır. Sıcak ve soğuk yiyeceklerle etkilenecek, çiğnemenizi zorlaştıracaktır. Eksik dişler konuşmanızı da etkiler. Yine olduğunuzdan daha yaşlı gösterecektir.

tam-ve-parcali-protezlerin-avantajlari-ve-dezavantajlari.jpg

Diş Eksikliğinin Nedenleri

Bir yetişkinin diş kaybı yaşamasının birçok farklı nedeni vardır. Yetişkinlerde diş eksikliğinin en yaygın nedenlerinden bazıları;

Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalığı olarak da bilinen periodontal hastalık, yetişkinlerde diş kaybının önde gelen nedenidir. Ağızdaki diş eti dokusunu ve dişlerinizi destekleyen kemiği hedef alan ciddi bir enfeksiyondur. Tedavi edilmediğinde, diş eti hastalığı destekleyici kemiği tahrip edebilir ve dişlerin kaybolmasına neden olabilir.

Diş Çürümesi

Dünyadaki en önemli diş sağlığı sorunlarından biri diş çürümesidir. Çürükler, bakterilerin ve kötü diş temizliğinin bir sonucu olarak dişlerin sert yüzeyinde oluşan küçük deliklerdir. Çürükler tedavi edilmezse, dişin çekilmesini gerektirecek kadar şiddetli hale gelebilir.

Diş Gıcırdatma ve Diş Kırılması

Resmi olarak bruksizm olarak bilinen diş gıcırdatma diş kaybı nedenlerindendir. Her yıl çocuklar ve yetişkinler arasında 5 milyondan fazla diş kırılması meydana gelmektedir. Kırılmalar dişin tamamen çekilmesine ve kayba neden olur.

Eksik Dişler İçin Protezler

Yüzlerce yıldır, eksik dişleri olan insanlar için diş protezleri vazgeçilmez bir seçenek olmuştur. Diş hekimliğindeki son gelişmeler, her zamankinden daha rahat, çekici ve işlevsel olan protez dişlerle sonuçlanmıştır. Protezler, size tekrar tam bir diş seti veren çıkarılabilir apareylerdir.

Tam veya parçalı olarak tercih edilebilir. Tam protezler genel olarak üst ve/veya alt dişlerin yerine kullanılır. Bazı doğal, sağlıklı dişler kalırken, birden fazla eksik dişi değiştirmek için kısmi bir takma diş kullanılır. Parçalı protezler ise yalnızca aralarda eksik kalan tek dişler için idealdir.

Modern takma dişlerin avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak, hastaların tedavilerinden ne bekleyecekleri konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olabilir.

Tam ve Parçalı Protezlerin Avantajları

Protezler, dişlerin yerini almak için yapılan dişçilik aletleridir. Eksik veya hasarlı dişlerden muzdarip hastalar, protezlerin sunduğu birçok avantajdan faydalanabilir.

Fonksiyon: Geçmişte takma dişler öncelikle çiğnemek için yapılırdı, ancak modern takma dişlerimiz rahat, estetik açıdan hoş ve tamamen işlevsel olacak şekilde tasarlanmıştır. Yerleştirme işlemi sırasında takma dişleriniz hassas bağlantılı, minimum kayma ile düzgün bir şekilde oturmasını sağlar, böylece çiğneme ve konuşma gibi günlük aktiviteler sırasında kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Çok Yönlülük: Protezler, tam veya kısmi setler dahil olmak üzere birkaç farklı tipte mevcuttur. Tam protezler, dişlerinin bir kısmını veya çoğunu kaybetmiş hastalar için idealdir, kısmi protezler ise birkaç eksik dişin boşluklarını doldurmak için kullanışlıdır. İmplant destekli protezler, dayanıklı, çıkarılamayan protez isteyen hastalar için mükemmel bir seçenektir.

Estetik: En kaliteli takma dişlerimiz, gülümsemeyi güzelleştiren sonuçlar için doğal görünümlü porselen veya plastik malzemelerde mevcuttur.

Sağlık: Protezler yüz kaslarını ve yapılarını destekler ve ağızdaki kemik kaybını azaltır. Protezlerin hastalarda benlik saygısını iyileştirdiği de gösterilmiştir.

Maliyet: Hastaların protezlerine yaptığı ödeme oldukça uygundur. Protezler, özellikle daha doğal dişler tercih edildiğinde daha düşük maliyetli olacaktır.

Diş protezlerinin genel avantajlarını kısaca özetlemek gerekirse;

  • Dış görünüm ve gülümsemenizi güzelleştirir.
  • Daha fazla diş kaybını ve kaymasını önler.
  • Sıcak ve soğuk hassasiyetini ortadan kaldırır.
  • Acısız ve çiğneyerek yemek yeme alışkanlığını yeniden kazandırır.
  • Kişiye güven ve mutluluk verir.

Tam ve Parçalı Protezlerin Dezavantajları

Modern diş hekimliği, takma dişlerle yaygın olarak ilişkilendirilen dezavantajların çoğunu ortadan kaldırmış olsa da, hastaların protezleri bir tedavi seçeneği olarak düşünürken bilmesi gereken bazı endişeler vardır. Ağız kokusu da dahil olmak üzere enfeksiyon veya hastalıkları önlemek için takma dişler düzenli olarak çıkarılmalı ve temizlenmelidir.

Ucuz veya uygun olmayan takma dişler rahatsız edebilir. Ayrıca hassas bağlantılı yapılmayan dişler ağızda hareket ederek ağrıya ve çiğneme güçlüğüne neden olabilir. Hastaların bu sorunlardan kaçınmasına yardımcı olmak için Modern Klinik gibi alanında uzman, tecrübeli ve yetenekli diş hekimlerinin bulunduğu kliniği ziyaret etmek çok önemlidir.

Protezlerin dezavantajlarını toparlarsak;

  • Her 3 ile 6 yıl da bir değiştirilmesi gerekmektedir.
  • Doğru yapılmayan bir protez sizi rahatsız edebilir.
  • Kırılma ve kaybolmaya karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Protezlerin Alternatifleri

Eksik dişlerinizi değiştirmek için takma diş fikrine sıcak bakmıyorsanız, o halde Modern Klinik ayrıcalığı ile başka seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Protezler, eksik veya hasarlı dişlerin tedavisi için uygulanan prosedürlerden sadece bir tanesidir. Diğer bir restoratif seçenek ise dental implantlardır.

Dental implantlar, eksik dişler için en gelişmiş çözümlerden biridir. Çevre dişleri destekleyebilen ve doğal kemik oluşumunu taklit edebilen tek seçenektir. Bu nedenle, diş implantları, tıpkı takma dişlerde olduğu gibi gülümsemenizi ve güveninizi geri kazanabilir.

Diş İmplantıları

Diş implantları eksik dişlerin yerine yapılmaktadır. Diş implantı, uzun süreli ve çekici etkilere sahiptir. Hastanın çene kemiğine güvenli bir şekilde yerleştirilir ve komşu dişlerin pozisyon değiştirmesini engeller. İmplant iyileşirken eşsiz konfor ve işlevsellik için kemikle birleşir. Dental implantlar, implant destekli protezler ve diş köprüleri ile kombinasyon halinde kullanılabilir.

Porselen Kaplamalar

Zamanla, dişlerinizin rengi bozuldukça veya bazı küçük çentikler, çatlaklar veya kırıklar nedeniyle en parlak gülümseme bile solmaya başlayabilir. Porselen kaplama yaptırmak, gülümsemenizi geri kazanmanın ve kendinizi bilinçli hissetmenize neden olabilecek bazı kusurları kapatmanın en kolay yollarından biridir.

Gülüşünüzün estetiğini geri kazanmak istiyorsanız, porselen kaplamalar normalde sağlıklı olan dişleri gençleştirebilir. Kaplamalar, diş üzerine, dişin ön tarafına yapıştırılan ve çeşitli kozmetik diş kusurlarını maskeleyebilen ultra ince porselen kılıflardır.

Gülüşünüzü Geri Kazanın

Ağız sağlığınız önemlidir, bu yüzden diş bakımı için herhangi birine gitmek istemezsiniz. Herkesin diş sağlığı ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle her hasta için kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturmak oldukça önemlidir. Söz konusu ağız ve diş sağlığı olduğunda Modern Klinik akla ilk gelen isimlerden biridir.

Kliniğin amacı en başta sağlıklı bir ağza sahip olabilmeniz için optimum ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaktır. Gülümsemenizle kendinize güvenmenizi geri kazanmak istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Modern Klinik, hangi diş değiştirme seçeneğinin sizin için en iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Sadece gülümsemenizi değil aynı zamanda yaşam kalitenizi de geri kazandırır. Tam ya da parçalı protezler için klinik ile iletişime geçerek daha ayrıntılı bilgiler elde edebilirsiniz.

İletişim Formu