Dişlerimizi, diş etlerimizi ve ağız sağlığını korumak için ağız bakımımızı aksatmamak büyük bir önem taşımaktadır. Ağız hijyeninin sağlamak çoğunlukla dişlerde çürük oluşumunun önüne geçmek, ağız kokusunu engellemek ve gülümsendiğinde bembeyaz dişlere sahip olmak için yapılıyor gibi görünse de genel sağlık problemleri açısından da birey için çok önemli bir konudur. 

Günde sadece birkaç dakikanızı ayırıp yapacağınız ağız ve diş temizliği işlemleri sayesinde hem sağlığınızı hem de gülüşümüzü korumak mümkün. Bu işlemlerin başında elbette diş fırçalamak, gargara ile ağızı çalkalamak ve hemen hemen herkesin atladığı bir işlem olan diş ipi ile dişlerin arasını temizleme işlemi geliyor. 

Dişlerimizin bakteri ve çürüklerden korunmasında en büyük rolü oynayan işlem şüphesiz ki diş fırçalama işlemidir. Diş fırçalarken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise diş fırçası seçimidir. Yanlış diş fırçası seçiminde diş etlerimize ve diş minelerimize zarar vermemiz kaçınılmaz olacaktır. Peki doğru diş fırçasını nasıl seçeceğiz? 

Diş fırçaları sertliklerine göre genellikle üç farklı gruba ayrılırlar. Bunlar; sert, orta ve yumuşaktır. Diş fırçası satın alırken doktorunuzun önerdiği sertlikte bir diş fırçası tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra kullanacağınız diş fırçasının elinize tam oturması, ağız içinde rahat hareket edebilmesi ve dişlerin arasına rahatlıkla girebilecek kıvrımlara sahip olması da önemli diğer faktörler arasındadır. 

Son dönemlerde piyasaya çıkan ve farklı özelliklere sahip şarjlı diş fırçaları da kişilere yeterli ve konforlu bir ağız bakım hizmeti sağlamaktadır. Diş temizliğinde diş fırçası kadar önemli bir diğer nokta ise diş macunu seçimidir. Diş macunu alırken, içinde bulunan maddelerin dişlere zarar verip vermeyeceğinden emin olunup öyle alınmalıdır. 

Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Herhangi bir ürün almadan önce nasıl ki araştırma yapıyoruz, diş macunu alırken de aynı hassasiyeti göstermeliyiz. Çünkü yanlış diş macunu kullanımı dişler ve çevre dokular için büyük risk taşımaktadır. Örneğin, diş hassasiyeti bulunan bireylerin yanlış diş macunu kullandığı zaman dişlerinin geri dönüşü olmayacak zararlar görmesi büyük bir olasılıktır. 

Özellikle yüksek florlu diş macunlarının dişlere zarar verme riski çok fazladır. Piyasada farklı özelliklere sahip birçok diş macunu bulunuyor ve yapılan reklamlar insanı kolaylıkla etkisi altına alabiliyor. Bu nedenle diş macunu seçimi yaparken reklamlara değil bu konu hakkında eğitim almış kişilere danışmanız dişleriniz sağlığı için son derece önemlidir.